loader
SUUDİ ARABİSTAN'DA 11 MUHALİF PRENS DAHA GÖZALTINA ALINDI

SUUDİ ARABİSTAN'DA 11 MUHALİF PRENS DAHA GÖZALTINA ALINDI

Köklü Değişim Medya

Suudi Arabistan yönetimi içerisindeki ABD-İngiliz çatışması, Suudi yönetim tarafından “yolsuzlukla mücadele operasyonu” adı altında perdeleniyor.

Suudi Arabistan’da 11 prensin, kemer sıkma tedbirlerine karşı bir sarayda toplandıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı iddia edildi. Buna sebep olarak gösterilen şey ise, prenslerin elektrik, su gibi masraflarının artık devlet tarafından karşılanmayacağının açıklanması oldu.

Medyada çıkan haberlere göre; prensler, kraliyete bağlı bir sarayda bir araya gelerek, kraliyet üyelerinin su ve elektrik faturalarının artık devlet tarafından karşılanmamasını öngören kararnamenin geri çekilmesini talep etti.

Prensler, bir akrabaları için verilen idam cezası için de tazminat talep etti. Habere göre, prensler sarayı terk etmeyi de reddetti. Bunun üzerine kraliyet muhafızlarının devreye girerek, 11 prensi gözaltına alıp hapsettikleri iddia edildi.

Her ne kadar operasyon yolsuzlukla mücadele adı altında yürütülse de, asıl mevzu; Suudi Arabistan yönetiminin, ABD’nin siyasi eksenine parazitsiz dâhil olabilmesi için muhalif İngilizci kanadı kontrol altına almak. Suudi Arabistan’da sular çok sıcak ve yeni gelişmelere gebe.

Daha önceki “Suudi Krallığı’nda ‘Amerika-İngiltere’ Kapışması haberimizde vurguladığımız üzere, operasyonun üç net mesajı var:

Birincisi, şartsız laiklik!  Ilımlı İslam ve Osmanlıcılık gibi suni gündemlerin yerine vazgeçilmez olarak demokrasi ve laiklik vurgusu esas alınacak.

Finans sektöründe, demokratlarla olan ilişkilerle küresel ve ulusal politika belirlenmesinin sonuna gelindi!

Sonuç olarak, Nisan 2016’da ABD’yi 750 milyar dolar ile tehdit eden Suudi yönetimi içerisindeki İngiliz yanlılarının bir çoğu bugün tutuklanmış durumda.

SON HABERLER