loader
SÜRÜCÜLERE “KÖPRÜ GEÇİŞ CEZASI” ŞOKU

SÜRÜCÜLERE “KÖPRÜ GEÇİŞ CEZASI” ŞOKU

Köklü Değişim Medya

İstanbul'da üçüncü köprü yerine, ikinci köprüyü kullanan binlerce ticari araç sahibine yüzbinlerce lira ceza kesildi. Cezaların SMS ya da e-devlet üzerinden bildiriminin yapılmaması ve değeri 40 bin lira olan araçalara 200 bin lira ceza kesilmesi sürücüleri isyan ettirdi.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü faaliyete geçtikten sonra Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçiş yaptığı saptanan ticari araçlara mahsup edilen cezalar gönderilmeye başlandı.

Aks aralığı belli bir uzunluğun üzerinde olan araçlara her geçiş için 600 lira ceza kesilirken, 2017 yılının başında başlayan uygulamadan habersiz olan binlerce kişi, ceza tebligatların ulaşmaya başlamasıyla isyan etti.

Köprü mağdurları sosyal medya sitelerinde gruplar kurup cezaları protesto ederken, 300 bin liraya varan cezaların söz konusu olduğu ve tebligatlar yeni geldiği için yapılandırma fırsatınında  bulunmadığı kaydedildi.

Tüketici Başvuru Merkezi Başkanı Aydın Ağaoğlu cezalarla ilgili açıklamalarda bulundu:

"Aks aralığı 3,2 metrenin üzerindeki hafif ticari araçlar sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden geçebilir. Bu araçlara diğer iki köprü yasak ama buna ilişkin bir bildirim yapılmadığı anlaşılıyor. İkinci olarak, cezalı geçiş olduğu halde araç sahibine yeni bildirim yapılıyor. Oysa çok basit bir biçimde SMS yöntemiyle bir bildirim yapılabilirdi. Üstelik bize gelen şikayetlerde e-devlet üzerinden de ceza bildiriminin yapılmadığı görülüyor. Değeri 35-40 bin lira olan araçlara 200 bin lira ceza yazılmış."

SON HABERLER