loader
SRİ LANKA’DA CAMİLER TAŞLANDI

SRİ LANKA’DA CAMİLER TAŞLANDI

Köklü Değişim Medya

Sri Lanka'da geçen ay Paskalya gününde kiliselere düzenlenen saldırıların ardından Müslümanlar ile Hristiyanlar arasında tansiyon yükseldi. Camiler taşlanırken, Müslümanlar darp edildi.

258 kişinin öldüğü saldırılarla ilgili sosyal medyada başlayan tartışmalarla, onlarca Sri Lankalı, Müslümanların cami ve mağazalarına taş atarak saldırıda bulundu.

Büyük bir Hristiyan kasabası olan Chilaw'da yaşayan 38 yaşındaki Abdulhamit Muhammed Hasmar da sosyal medyada yaptığı yorumların Hristiyanlar tarafından tehdit olarak algılanmasıyla yerel halk tarafından darp edildi.

Polis Sözcüsü Ruwan Günasekera, "Chilaw polisi, bölgede durumu kontrol altına almak için sabah 6'ya kadar sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini" açıkladı.

Müslümanlar Hedefte

Geçtiğimiz hafta terör saldırılarından birinin hedefi olan St. Sebastian Katolik Kilisesi'nin bulunduğu Negombo kentinde Müslümanlara ait dükkanlara ve araçlara saldırılar düzenlenmişti. Esnaf arasındaki kişisel bir tartışmanın dini bir nitelik kazanarak büyümesi sonucu şiddet olayları patlak vermişti.

Hükümet ise, şiddet olaylarının sosyal medya aracılığıyla gelişip yayılmasını önlemek amacıyla aralarına Facebook ve WhatsApp'ın olduğu bazı sosyal medya siteleri ve uygulamalarına ülke çapında engelleme getiriyor.

SON HABERLER