loader
SRİ LANKA’DA MÜSLÜMANLAR CUMA NAMAZINDA SALDIRIDAN KORKUYOR

SRİ LANKA’DA MÜSLÜMANLAR CUMA NAMAZINDA SALDIRIDAN KORKUYOR

Köklü Değişim Medya

Sri Lanka’lı Müslümanlar, güvenlik güçlerinin çetelere karşı eyleme geçmediği ve Cuma namazı sırasında Budistlerin saldırısına uğramaktan korktuklarını söylüyorlar.

Sri Lanka'nın Kandy bölgesinde Müslümanları hedef alan şiddet olaylarının ardından sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kandy bölgesinde bazı çetelerin Müslümanlara ait ev ve iş yerlerini ateşe verdiği belirtildi. Şiddet olaylarında Müslümanlara ait 11 dükkan ve evin ateşe verildiği söyledi.

Kandy merkez bölgesindeki Müslümanlar ve Budistler arasında geçen hafta sonu patlak veren şiddet olayları sonucu olağanüstü hal uygulaması ve sokağa çıkma yasağına rağmen, saldırıların Sri Lanka'da devam edeceği yönünde endişeler var.

Şiddet olaylarının patlak vermesinden bu yana, güvenlik güçlerinin saldırıların faillerini tutuklamadığı iddiaları ortaya çıktı.

Kandy'den 25 yaşındaki Fathima Rizka Al-Jazeera'ya şöyle dedi: “Ailem ve akrabalarım, bizi korumak için dışarı çıktılar. Korku içinde yaşıyorum ve bütün gece uyuyamadım.

"Polis bizi korumuyor. Onlar, saldırılar yapılırken duruyorlar... Sonra ne olacağını bilmiyoruz." Perşembe günü, Kandy'deki sokaklar polis ve askerler dışında boştu.

Rizka, “Kandy'deki Müslümanlar arasında Budistlerin, Cuma namazında bölgeye saldırı düzenleyeceği haberleri dolaşıyor.

“Kadınların ve çocukların evlerinde tek başına savunmasız kalmaması için Cuma namazını farklı zamanlarda kılacaklarını ve bir kısım Müslüman Cuma kılarken diğer bir kısım da geride nöbet bekleyecek ve namazını daha sonra kılacak şekilde düzenlemeler yapılmaktadır" dedi.

Sri Lanka’da Müslümanlara Karşı Şiddet

Sri Lanka’da Müslümanlara karşı şiddet olayları yeni değil. 21 milyon nüfusa sahip Güney Asya ada ülkesinde Haziran 2014'te Aluthgama'da ölümcül isyanların ardından Budistler tarafından Müslümanlara karşı bir kampanya başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Maithripala Siresena, 2015 yılında iktidarı ele geçirdikten sonra Müslüman karşıtı suçları soruşturacağına söz vermişti, ancak şimdiye kadar önemli bir ilerleme kaydedilmedi.

Sri Lanka'da nüfusun yaklaşık yüzde 75'ini, çoğu Budist olan Sinhalalar oluştururken, Müslümanlar ise yüzde 9 oranında.

Sri Lanka hükümetinden yapılan açıklamada, polisin olayların yayılmasının önlenmesi için teyakkuza geçirildiği, vatandaşlardan "sükunet ve sorumlulukla hareket etmelerinin" istendiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler de Sri Lanka’da Müslümanları hedef alan şiddet olaylarından endişe duyulduğunu bildirmişti.

SON HABERLER