26 Mayis 2018 - 11 Ramazan 1439
‘Soma Faciası’nın 3. Yıldönümü...
2017-05-13 19:53:38 | Ajanslar | ‘Soma Faciası’nın 3. Yıldönümü...
Soma'da üç yıl önce meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 301 kişiye Allah’tan Rahmet diliyor, sorumlulara gereken cezaların verilmesini ve bu yaşananlardan ders çıkarılmasını temenni ediyoruz.

Köklü Değişim Medya

Soma'da üç yıl önce meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 301 kişiye Allah’tan Rahmet diliyor, sorumlulara gereken cezaların verilmesini ve bu yaşananlardan ders çıkarılmasını temenni ediyoruz. 

Soma'da 13 Mayıs 2014’te yaşanan maden kazasının 3.yıldönümü. 301 kişinin hayatını kaybettiği maden faciasında henüz ceza alan olmadı. Bu konu sadece yıldönümlerinde gündeme gelen bir konu olmamalı, gündemde kalması sağlanmalı ve sorumlu kişilere  gereken cezalar verilmelidir.

Türkiye’nin en büyük maden faciasının yaşandığı Soma’da, kazadan kurtulan işçilerden biri savcılıkta verdiği ifadede yaşadıklarını şöyle anlatıyordu:

"Ben gaz maskesinin üst kapağını çıkardığımda her iki kapak arasında çok yoğun miktarda toz birikmiş olduğunu ve çok pis olduğunu ve kullanıma elverişsiz olduğunu gördüm.

"Bunun için gaz maskesini kullanamadım. Yanımda bulunan toz maskelerini kullanmaya başladım. Bu da yeterli olmayınca olukların içine uzanarak tabanda bulunan demiri ağzıma alarak ve burnumu tıkayarak bu şekilde oksijen almaya çalıştım."

Sağ kurtarılamayan 301 madencinin kaçının gaz maskesi çalışmadığı, kaçının yerde öylece bırakılmış bir demire takılarak düştüğü ve kalkamadığı, kaçının madenin içindeki dar yollardan birinden geçecek mecali kalmadığı için öldüğünü bilmiyoruz.

Soma’da yaşananlardan ders alındı mı?

Hukuki süreçte gerçek sorumlular yargı karşısına çıkarıldı mı?

Kamu’da görevli sorumlu personel yargılanabiliyor mu?

Geçen üç yıllık süre içinde iş güvenliği ve iş sağlığı açısından neler değişti?

Mağdur ailelerin mağduriyetleri giderildi mi?

Olayın üzerinden üç yıl geçmesine rağmen bu sorular henüz cevap bulmuş değil. Davada altısı tutuklu 45 kişi yargılanıyor. Soruşturma aşamasında 8 kişi tutuklandı, iki kişi 2015’in sonundaki duruşmada tahliye edildi. Yargılananlar arasında ocağı işleten Soma Kömür İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan da bulunuyor.


Yorumlar

SON HABERLER