loader
SINIRDAN SOÇİ MESAJI:

SINIRDAN SOÇİ MESAJI: "MUTABAKATA DEVAM"

Köklü Değişim Medya   

ABD’nin memnuniyet duyduğu, Rusya ile Türkiye arasında imzalanan ve İdlib’te muhalefeti çembere alıp, hareket alanını kısıtlayan Soçi mutabakatına bağlı kalındığı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından Suriye sınırında bir kez daha teyit edildi.

Hatırlanacağı üzere, Soçi’de imzalanan mutabakat sonrası Trump,  İran, Rusya ve rejime İdlib'deki saldırılarını “azalttıkları” için teşekkür etmiş, ayrıca “İdlib müzakerelerine yardım ettiği için Türkiye'ye teşekkür ediyorum.” İfadelerini kullanmıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın katıldığı toplantıda Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelerle, İdlib’de ateşkesin devamına yönelik çalışmalardaki son durum ele alındı. Akar, "Soçi’deki mutabakat doğrultusunda ateşkesin ve istikrarın devamı için her türlü gayret gösterilmektedir. Rusya ile bu konudaki yakın iş birliğimiz devam ediyor" dedi.

Akar, Şanlıurfa’daki sınır birliklerine gerçekleştirdiği inceleme ve denetlemelerinin ardından Orgeneral Güler ve Orgeneral Dündar’la dün Hatay’a geçti.

Denetleme ve incelemelerine buradaki birliklerde devam eden Bakan Akar, daha sonra MİT Başkanı Fidan ile buluştu. Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Dündar ve MİT Başkanı Fidan’ın da katıldığı heyetler arası toplantıda, Suriye’nin kuzeyindeki son gelişmeler masaya yatırıldı.

Soçi’de imzalanan mutabakat çerçevesinde İdlib’deki son durumun da gündeme geldiği toplantıda, ateşkesin devamına ilişkin çalışmalarla bölgede huzur ve istikrarın sağlanmasına yönelik yapılması gerekenler konuşuldu.

Milli Savunma Bakanı Akar, konuya ilişkin, "Soçi’deki mutabakat doğrultusunda ateşkesin ve istikrarın devamı için her türlü gayret gösterilmektedir. Rusya ile bu konudaki yakın iş birliğimiz devam ediyor" açıklamasında bulundu.

SON HABERLER