loader
RUSYA ERDOĞAN’DAN SONRA ESED İLE ‘ANAYASA’YI GÖRÜŞTÜ

RUSYA ERDOĞAN’DAN SONRA ESED İLE ‘ANAYASA’YI GÖRÜŞTÜ

Köklü Değişim Medya

Rusya lideri Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kremlin de yaptığı Anayasa komisyonu görüşmesinden sonra Rusya’nın Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev, Esedle Anayasa komisyonu ve Arap ülkeleri ile ilişkileri normalleştirme çabalarını görüştü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 25-26 Nisan tarihlerinde yapılması planlanan Astana müzakereleri gündemiyle ilgili görüşmelere öncelik verdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’na göre, Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev Esed ile görüşmesinde, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMHK) 2254 sayılı kararı uyarınca, Suriye krizine ilişkin sürdürülebilir bir siyasi çözüm sağlanması ile bu bağlamda Anayasa Komitesi'nin kurulması ve çalışmalarının en kısa sürede başlatılmasına büyük önem verildiğini ifade etti.

Ayrıca görüşmede, Suriye’de çatışma sonrası dönemde işleri düzenleme ile Suriye’nin diğer Arap ülkeleriyle ilişkilerinin normalleştirilmesine dair konular ele alındı.

Rusya, birkaç gün önce Moskova’da düzenlenen Rus-Arap İşbirliği Forumu'nun çalışmaları sırasında, Arap ülkelerini Şam ile olan ilişkileri normalleştirmeye teşvik etme ve Suriye'nin Arap Birliği’ne geri dönmesi yönünde çabalarını sürdürdüğünü açıklamıştı.

Rusya lideri Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık iki hafta önce Kremlin Sarayı'nda baş başa görüşmelerinde Suriye’de Anayasa komitesinin faaliyetlerine başlaması ve İdlib’te Türkiye-Rusya anlaşmasının uygulanması konularını ele almıştılar. 

Dışişleri Bakanlığı’ndan Astana Açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada, Moskova’nın Astana müzakereleri sırasında Anayasa Komisyonu’nun oluşturulması, esir ve mahkûmların serbest bırakılması, daha önceki müzakerelerde çözülmemiş bir dosya olan kayıp kişilerin akıbetinin belirlenmesi gibi konularla özel olarak ilgilenmeyi planladığı ifade edildi.

Moskova’nın, Astana yolunda ortakları olan Türkiye ve İran ile müzakere turunun yanı sıra esir değişim komitesi, Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri ve Suriye’deki hükümet ile muhalif taraflarla özel bir toplantı yapılmasına ilişkin aynı fikirde olduğu biliniyor.

Her ne kadar mültecilerin dönüşü ve Suriye’nin yeniden inşası ile ilgili meselelerin toplantı gündeminde olacağı yinelenmiş olsa da, Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında görüldüğü üzere Anayasa Komitesi’nin oluşumu ile esir ve tutuklular dosyalarına öncelik verildiği bidiriliyor.

Rusya Başbakan Yardımcısı da Esed İle Görüştü

Rus hükümetinin ekonomi dosyasından sorumlu olan Başbakan Yardımcısı ve Rusya-Suriye Hükümetlerarası Komisyonu Eş Başkanı Yuriy Borisov, Esed de dahil olmak üzere bazı Suriyeli yetkililerle görüşmek üzere Cuma günü Şam'a gitti.

Borisov’un ofisi tarafından yayınlanan açıklamaya göre, Rus yetkili Esed ile yaptığı toplantıda, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik işbirliği dosyalarına odaklandığı açıklandı.

SON HABERLER