loader
RUSYA'DAN İTİRAF:

RUSYA'DAN İTİRAF: "ESED AMERİKA'NIN ADAMI"

Köklü Değişim Medya

Rusya Dışişleri Sözcüsü Zakharova: "Esed hayatını İngiltere’de geçirdi, John Kerry ile sıkı dost idi. Esed, bizim adamımız değil, o daha çok sizin adamınız."

Zakharova: "Kimyasal silahsızlanmadan önce Bay Esed, Moskova'nın değil,  Londra ve Washington'un en iyi dostuydu. Bay Kerry senatodayken Esed ile dostane bir ilişki içerisindeydi.”

Zakharova Sky News’e verdiği bir mülakatta ABD ve müttefikler füze saldırısı başlatılırsa,  Suriye'deki halkını, Suriye askerleri ile birlikte koruyacağını beyan etti.

Rusya Ve İran, Esad Rejiminin Suriye İç Savaşındaki Müttefikleridir

Zakharova, Duma’da gerçekleştirildiği iddia edilen kimyasal saldırı sonrası, ABD ve müttefiklerinin Suriye’ye başlatmak istediği saldırıya cevaben Fransa, Almanya ve İngiltere’yi harekatı başlatmadan önce sağduyuya ve düşünmeye davet etti.

Zakharova, Moskova'daki Sky News sunucusu Dermot Murnaghan'a şunları söyledi:

Rusya, Suriye halkını elbette korumalı, Suriye halkının davetiyle Suriye'ye geldik

Zakharova, Duma’ya kimyasal saldırıyı inkâr edip, bunun %100 bir provakasyon olduğunu öne sürdü.

Muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde faaliyet gösteren Suriyeli gönüllü kuruluş olan Beyaz Kaskların sorumlu olduğunu ve Rusya tarafından yapılan incelemede, Beyaz Kaskların Suriye'deki terör örgütleriyle çalıştığını iddia etti.

Rusya, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden, Suriye'ye "mümkün olduğu kadar çabuk" gelerek inceleme başlatmaları için çağrıda bulundu.

Rusya ile ABD arasındaki iletişimin önemini vurgulayan Zakharova, ABD Dışişleri Bakanlığında son iki aydır süren belirsizlik ve görev değişiminin büyük bir sorun olduğunu dile getirdi.

Trump’ın, Rusya'nın “hazır” olması gerektiğini çünkü füzeler “yeni, yeni ve akıllı olacak”. Tweetlerinin şaşırtıcı olduğunu belirtti.

Bu kadar güçlü mesajların sosyal medya aracılığıyla gönderilmesine şaşırdım çünkü bu fikirleri partneriniz ile telefonda görüşmek için zamanınız olmalı” dedi.

"Üç yıl önce masaya bir öneri koyduk, hala masadayız, Suriye konusunda daha yakın işbirliği istiyoruz ve buna gerçekten ihtiyacımız var.”

“Esed bizim adamımız değil, o daha çok sizin adamınız”

Zakharova: “Tüm istediğimiz barış ama bunu Amerikalı politikacılar iletip işbirliği teklif ettiğimizde kör oluyorlar neden, anlayamıyorum. Rusya’nın işbirliği yapmak istediğini, barış istediğini anlamak çok mu zor? Bunu olduğu gibi anlamak imkansız mı?

Esed, savaş başlamadan önce yaşamının büyük bir kısmını göz doktorluğu eğitimini yapmak için İngiltere’de geçirdi. 1994 yılında kardeşi ölünce 2000 yılında kaybettiği babasını yerine geçene kadar İngiltere’deydi.”

Kimyasal silahsızlanmadan önce Bay Esed, Moskova'nın değil,  Londra ve Washington'un en iyi dostuydu. Bay Kerry senatodayken Esed ile dostane bir ilişki içerisindeydi. Esed hayatını İngiltere’de geçirdi, o bizim adamımız değil, o daha çok sizin adamınız.”

SON HABERLER