loader
RUSLARDAN KIRIM'DA TUTUKLU MÜSLÜMANLARIN EŞLERİNE GÖZALTI

RUSLARDAN KIRIM'DA TUTUKLU MÜSLÜMANLARIN EŞLERİNE GÖZALTI

Köklü Değişim Medya

Avukat Lilya Gemeci, “Rus İşgalciler tarafından, Kırımlı tutukluların eşlerinin Armanpazarı kontrol noktasında alıkoyulduğunu, Rus görevlilerinin kendisini tanımadığını ve kadınları tek tek sorguladığını” ifade etti.  

Teymur Abdullayev’in eşi Alime Abdullayeva'nın sorgu esnasında fenalaşarak bayıldığı bunun üzerine idari sınıra ambulans çağrıldığı ifade edildi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım ve Ukrayna’nın ana kısmındaki idari sınırda,  8 Kasım günü Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde tutuklanan Kırımlı Müslümanların eşleri ile iki kadın daha, işgalci Rusların sınır muhafızları tarafından yaklaşık saat 19.00'da Çaplınka sınır kontrol noktasından Kırım'a girişte hiçbir açıklama yapılmadan gözaltına alındı.

Konuyla ilgili açıklama yapan avukat Lilya Gemeci, Kırım Tatar tutukluların eşlerinin Armyansk (Armanpazarı) kontrol noktasında alıkoyulduğunu, Rus görevlilerinin kendisini tanımadığını ve kadınları tek tek sorguladığını ifade etti. Siyasi tutuklu Rustem İsmailov’un eşi Fatma İsmailova’nın, sorgulanmak üzere ayrı bir odaya götürüldüğü belirtildi. Teymur Abdullayev’in eşi Alime Abdullayeva'nın sorgu esnasında fenalaşarak bayıldığı bunun üzerine idari sınıra ambulans çağrıldığı ifade edildi. 

Gözaltına alınan kadınlar arasında Liana Bilâlova, Fera Abdullayeva, Guzal Salidinova, Alime Abdullayeva, Fatma İsmailova, Meryem Kuku, Zarina Cepparova’nın olduğu öğrenildi. Kadınlar, çocuklarıyla birlikte Rus işgalcilerin Armyansk-Çaplınka kontrol noktasında sorgu odasında tutuluyor. Kadınların gözaltına alınma nedeni ise bilinmiyor.

Gazeteci Anton Naumlyuk, işgalcilerin kadınları tek tek sorguya çektiğini, sorgu sırasında eşleri ve akrabalarının kim olduğunu, anne babalarının geçimini nasıl sağladığını, kendilerinin IŞİD'e katılma niyetinin olup olmadığını, Herson'a gidiş amaçları ve orada "yasaları ihlal etmiş birileriyle" görüşüp görüşmediklerini sorduğunu bildirdi. Sorgu sırasında iki kadının fenalaştığı, birinin bayıldığı belirtilirken, işgalcilerin bunu "tiyatro gösterisi" olarak adlandırıp acili yaklaşık 40 dakika sonra çağırdığı kaydedildi.

Rusya yasalarına göre, kolluk kuvvetlerinin alıkonulan kişileri 3 saatten fazla tutma hakkı yok. Ancak Kırımlı Müslüman kadınlar sınırda 6 saatten fazla tutuldu.

Saat 23.00 sıralarında sınır kontrol noktasına avukat Edem Semedlâyev'in geçmesine izin verildi ve saat 23.45 sıralarında kadınlar serbest bırakıldı ve yollarına devam edebildiler.

Bilindiği gibi Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Müslümanlarının toplu olarak ikamet ettiği Akmescit’in Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Müslümanların evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltında alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan Hizb-ut Tahrir hareketini organize etmekle, Rüstem İsmailov, Emil Cemadinov, Uzair Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış olan Hizb-ut Tahrir’in faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor.

Terörün Başı Rusya

İşgalci Rusların yaptıkları terör faaliyetleridir. Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tıp yöntemlerini kullanıyor.

İşgalci Rusya’nın Kırım’da yaptığı evlere baskın, gözaltılar, adam kaçırma, yaralama ve faili meçhul cinayetler terör kapsamında faaliyetlerdir.

Bunlar İşgalcilerin Kırım’da her gün yaptıkları hukuk dışı uygulamalardır.

Hizb-ut Tahrir Teröre Karşı

Rus işgalcilerin suçlamalarının aksine Hizb-ut Tahrir, 50’den fazla ülkede çalışmakta olup, hiçbir şiddete bulaşmadığı ve şiddete temelden karşı olduğu resmi makamlar dahil herkesçe malumdur.

Buna rağmen işgalci Ruslar tarafından terörle suçlanmakta ve Kırımlı Müslümanların evlerine hukuksuz baskınlar yapılarak cezaevine atılmaktadırlar.

Tutuklanan Müslümanların suçu neydi ki; Evlerine baskınlar yapılıp, hapse mahkum ediliyorlar?  Mesela; 

-Uyuşturucu ticareti mi yaptılar?

-Adam mı öldürdüler?

-Hırsızlık mı yaptılar?

-Birinin namusuna el mi uzattılar?

-Hayır! Hiç biri değil…

Bilakis işgalcilere göre onların tek suçu, #Hizb-ut Tahrir saflarında bulunarak, Nübüvvet Minhacı üzere Raşidi Hilafeti ikame etmek ve İslami hayatı yeniden başlatmak için çalışmalarıdır.

SON HABERLER