loader
RUSYA, ERDOĞAN’IN YENİ KABİNESİ’NDEN MEMNUN

RUSYA, ERDOĞAN’IN YENİ KABİNESİ’NDEN MEMNUN

Köklü Değişim Medya

Türkiye’deki seçimlerin ardından yeni kabinenin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmasının ardından, Suriye’de katliamlara imza atan Rusya'dan bazı yetkililer memnuniyetlerini ifade etmeye başladı.

Rus senatör Konstantin Kosaçev, Türkiye'deki seçimlerin sonucunda hem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun görevlerinde kalmasının, Ankara'nın, Rusya'ya doğru yönelim gösteren politikalarını sürdüreceği anlamına geldiğini söyledi.

Rus parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi'nin Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Kosaçev, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin edip resmen göreve gelmesi ve kabinede yer alacak isimlerin belirlenmesiyle Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun görevde kalacağının belli olmasının, ülkenin Rusya yönelimli politikalarını sürdüreceğini gösterdiğini belirtti.

Kosaçev Sputnik'e demecinde Türkiye'nin yeni dönemine ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'yle (ilişkilerde) herhangi bir değişiklik beklemiyorum. Zira bu ülkenin (Türkiye) Rusya stratejisini belirleyen her iki politikacı da (Erdoğan ve Çavuşoğlu) görevlerinde kaldı. Bu yüzden (politikalardaki) devamlılık tam olarak korunacak."

Rus senatör: Türkiye'deki yeni kabine, askeri işbirliğinin gelişmesini sağlayacak

Öte yandan, Rusya Federasyon Konseyi Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Yevgeniy Serebrennikov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni kabinede kilit bakanların pozisyonlarını koruduğunu ve bunun S-400 satışı da dahil askeri işbirliğinin hem devamına hem de gelişmesine imkan sunacağını belirtti.

Erdoğan'ın dün akşam açıkladığı yeni kabineyle ilgili görüşlerini Sputnik'e anlatan Serebrennikov, "Türkiye ile askeri alan da dahil işbirliğinin gelişeceği, S-400 füze savunma sistemlerinin Ankara tarafından satın alınacağı, tüm çalışmalarımızın ve hedeflerimizin geçerliliğini koruyacağı görüşündeyiz" dedi.

'Beklentilerin gerçekleşmesi ABD ve NATO’nun baskısına bağlı'

Bu beklentilerin gerçekleşmesinin hem Türkiye'nin politikasına hem de ABD ve diğer NATO ülkelerinin kuracağı baskıya bağlı olduğunu da kaydeden Serebrennikov, "Bu baskının askeri alandaki işbirliğimizi etkilemeyeceğini umuyoruz" diye ekledi.

SON HABERLER