loader
REUTERS: TÜRKİYE ÖSO’YA SİLAH SEVKİYATINI ARTIRDI

REUTERS: TÜRKİYE ÖSO’YA SİLAH SEVKİYATINI ARTIRDI

Köklü Değişim Medya

Reuters, Türkiye’nin olası bir İdlib operasyonuna karşı ÖSO’ya silah ve mühimmat sevkiyatını artırdığını yazdı. Ajans ayrıca Ankara’nın Suriye’deki 12 gözlem noktasında da varlığını kuvvetlendirdiğini belirtti.

Uluslararası haber ajansı Reuters'ın Özgür Suriye Ordusu'ndan (ÖSO) komutanlara dayandırdığı haberine göre, Türk hükümeti Esad rejiminin Türkiye sınırında yer alan İdlib’e yönelik olası bir askeri harekat düzenlemesi ihtimaline karşı bölgedeki muhaliflere silah sevkiyatını artırdı.

Haberde, Türk yetkililerle yakın bir ilişki içerisinde olduğu belirtilen ancak adı açıklanmayan bir ÖSO komutanının "Onlar uzun soluklu bir savaş için Türk ordusunun desteğini taahhüt ettiler” dediği aktarıldı. Son günlerde Türkiye'den Suriye'ye büyük miktarla halinde silah ve mühimmat girdiğini belirten komutan, "silah tedarikinin savaşın uzamasına izin vereceğini ve yıpratma harbi sırasında malzemelerimizin tükenmemesine olanak sağlayacağını” belirtti.

Reuters’a konuşan başka bir ÖSO komutanı ise Türkiye'nin bölgeye yeni bir cephane daha götürdüğünü ifade etti ve "Türkler, onları uzun bir süre idare edecek kadar mühimmat olmasından emin olmak istiyor” dedi. Reuters haberinde konuyla ilgili Türk yetkililere erişemediklerini belirtti.

ÖSO'lu komutanlar, 7 Haziran’da Türkiye, Rusya ve İran liderleri arasında gerçekleşen Tahran Zirvesi'nden sonra Türkiye'nin İdlib’e daha fazla silah ve mühimmat gönderdiğini aktardı.

"Türkiye 12 Gözlem Noktasında Varlığını Güçlendiriyor"

Reuters ayrıca Türkiye'nin İdlib’de kurduğu 12 gözlem noktasına mühimmat ve asker sevkiyatı yaptığını ve buradaki varlığını güçlendirdiğini belirtti.

Rusya ve İran’ın desteğini alan Beşar Esad, muhaliflerin elinde olan İdlib'i almak için bölgeye çok sayıda askeri teçhizat yığdığı gibi, Rusya ile birlikte bölgeyi bombalamaya başladı. Halihazırda 3 milyondan fazla göçmene ev sahipliği yapan Türkiye, sınırında yer alan İdlib'den büyük bir göç dalgasının olmasından endişe ediyor ve bu askeri operasyona karşı çıkıyor.

Rusya, bölgedeki radikal savaşçıları ılımlı muhaliflerden ayırma görevinin Türkiye’de olduğu görüşünde. Rusya'nın Suriye temsilcisi Alexander Lavrentiev, Salı günü yaptığı açıklamada, "İdlib ili bir çeşit Türkiye'nin sorumluluğunda olan bir alan. Ilımlı muhalifler ile radikalleri birbirinden ayırmak onların (Türkiye'nin) sorumluluğu" demişti.

Türkiye’nin Öso’ya Göndediği Silahlar Kime Karşı Kullanılacak?

Türkiye’nin Tahran zirvesi sonrası İdlib’de kontrolü altında tuttuğu, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarını ortak gerçekleştirdiği ÖSO kuvvetlerine ve İdlib’de bulunan 12 gözlem noktasına gerçekleştirdiği yoğun askeri sevkiyatı kime karşı kullanacağı, BM’deki Rusya’nın girişimi ile gerçekleşen oturumda ortaya çıkmıştı.

Erdoğan’ın ortaya attığı ve İngiltere’nin de destek verdiği plana göre, İdlib’de bulunan Esed muhalifi gruplar ılımlı-radikal olarak ikiye ayrılıp, Suriye halkının 2011’de diktatör Esed rejimine karşı başlatmış olduğu devrimin son kalesi İdlib’deki direnişi zayıflatılacak. Aslında devrim safları bir birini törpüleyip yok edecek. Rusya’nın son zamanlarda sürekli tekrarladığı “bölgedeki radikal savaşçıları ılımlı muhaliflerden ayırma görevinin Türkiye’de olduğu” söylemi de bu operasyonu ispatlıyor. Esed ile savaşmayıp, radikal diye adlandırılan gruplarla savaşan ÖSO kuvvetleri bombalanmayıp askeri olarak desteklenecek planı kabul edilmiş olacak ki, bölgedeki ÖSO kuvvetlerine son zamanlarda askeri sevkiyat yoğunlaştı. Türkiye, Rusya’nın bahsettiği bölgedeki radikal-ılımlı muhalifleri ayırma görevi için kolları sıvamış görünüyor.

ABD ve “Astana Üçlüsü”nün İdlib operasyonu yaklaşırken bir milyona yakın Müslümanı acımasızca katleden Esed’i meşrulaştıran söylemleri de, İdlib’in düştükten sonra kime emanet edileceğini işaret ediyor. Tahran’da Rusya, Türkiye ve İran’ın imza attığı bildirideki 2. Maddede de Esed rejimi, “Suriye Arap Cumhuriyeti” adı ile anılarak savaş sonrası meşru yönetim olarak tanınmıştı. Trump’ın son açıklamasında “Suriye Cumhurbaşkanı Esed” hitabını kullanması asıl onayın kimden geldiğini alenen ortaya koyuyor.

SON HABERLER