27 Mayis 2018 - 12 Ramazan 1439
Raporlar Bir Bir Esed’i İşaret Ediyor Ama…
2017-04-19 14:46:59 | Ajanslar | Raporlar Bir Bir Esed’i İşaret Ediyor Ama…
Kimyasal silahların engellenmesi konusunda yetkili uluslararası örgüt, Suriye'nin İdlib vilayetinde 4 Nisan'da kullanılan ve 90'a yakın insanın ölümüne yol açan kimyasal gazın, zehirli gaz olduğunu açıkladı.

Köklü Değişim Medya

Kimyasal silahların engellenmesi konusunda yetkili uluslararası örgüt, Suriye'nin İdlib vilayetinde 4 Nisan'da kullanılan ve 90'a yakın insanın ölümüne yol açan kimyasal gazın, sarin gazı ya da benzeri yasaklanmış bir zehirli gaz olduğunu açıkladı.

Bu bulgu, daha önce Türk ve İngiliz laboratuvarlarında yapılan incelemelerde elde edilen sonuçlarla aynı.

Kimyasal Silahların Engellenmesi Örgütü’nün (OPCW) İngiliz heyeti, OPCW Genel Direktörü Ahmet Üzümcü’nün yapılan analizlerin “sarin veya sarin benzeri bir maddenin kullanıldığını gösterdiğini” söylediğini açıkladılar.

Ancak sarin kimyasalını rejim güçlerinin mi yoksa muhaliflerin mi kullandığını henüz netleşmiş değil.

Başta Türkiye olmak üzere birçok Batı ülkesi, saldırıdan Suriye lideri Beşar Esad’ı sorumlu tutuyor.

İdlib’deki bu vahşi katliama ilişkin olarak raporlar bir bir yayınlanıyor ve hepsi de aynı caniyi Esed’i işaret ediyor. Tüm bu raporlara rağmen Esed ise hâlâ koltuğunda! Uluslararası örgütlerin raporları, belgeleri, delilleri; alenen Rusya ve İran, el altından ise ABD, Türkiye ve diğer bölge ülkeleri tarafından korunan rejimi mahkûm etmeye yetmiyor. Dolayısıyla açıklanan tüm bu raporların, kamuoyu vicdanını rahatlatmaktan başka bir etkisi yok görünüyor. 


Yorumlar

SON HABERLER