loader
PUTİN’DEN SURİYE İTİRAFI: ‘SAVAŞ, PAHA BİÇİLEMEZ BİR FIRSATTI’

PUTİN’DEN SURİYE İTİRAFI: ‘SAVAŞ, PAHA BİÇİLEMEZ BİR FIRSATTI’

Köklü Değişim Medya

Rus lider Vladimir Putin, ülkesinin Suriye Savaşı'na müdahalesini, Rus Ordusu'nun savaş kabiliyetini geliştirmek ve yeni silahları denemek için "paha biçilemez bir fırsat" olarak nitelediği belirtildi.

Suriye’de kullandığı kimyasal silahlarla yüz binlerce masumu katleden Putin, Rus televizyonundaki soru-cevap programında "Savaş meydanında silahlı güçlerimizi kullanmak eşsiz bir deneyim, silahlı güçlerimizi geliştirmek için eşsiz bir araçtı. Hiçbir tatbikat çatışma koşullarında güç kullanımıyla kıyaslanamaz " dedi.

Putin ayrıca "Kâğıt üzerinde yeni silahlara sahip olmak bir şey, ancak gerçekte nasıl çalıştıklarını görmek çok başka bir şey. Subaylarımız ve generallerimiz çağdaş silahlı çatışmanın ne demek olduğunu anlamaya başladılar" diye konuştu.

Rusların, Suriye Savaşı'na müdahil olduğu 2015'ten bu yana 200'den fazla yeni silahı denedikleri aktarılıyor.

Suriyeli insan hakları dernekleri, resmi kayıtlarda Rusların, okullar, hastaneler ve sivillerin oturduğu alanları hedef alan hava saldırılarında 1,761'i çocuk, 6100 sivili katlettiği ifade edilirken, gerçekte ise bu rakamın çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Putin'in programda, Suriye'deki Rus güçlerinin sadece görevleri bittiğinde ülkeden ayrılacağını söylediği ve "Askerlerimiz dünyanın bu kritik önemdeki bölgesinde Rus çıkarlarını güven altına almak için orada" dediği belirtiliyor.

SON HABERLER