loader
PENTAGON SÖZCÜSÜ:  ‘BİZ REJİMLE ÇATIŞMAYA GİRME PEŞİNDE DEĞİLİZ’

PENTAGON SÖZCÜSÜ: ‘BİZ REJİMLE ÇATIŞMAYA GİRME PEŞİNDE DEĞİLİZ’

Köklü Değişim Medya

ABD’nin Deyrezor’daki çatışmada PKK/PYD’yi korumak amacıyla 100 rejim yanlısı milisi öldürdüğü ve ‘Esed Rejimi’ ile çatışma içinde bulunduğu haberleri, ABD-Rusya arasında bir anlaşmazlık varmış algısı oluşturma gayreti olarak değerlendiriliyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Deyrezor ilindeki PKK/PYD karargahına bir tabur asker, tank ve toplarla saldırıldığını, 20-30 top ve merminin örgütün "karargâhının" 500 metre yakınına düştüğünü açıkladı.

Günlük basın brifinginde açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Dana White, "Fırat Nehri ayrışma hattının doğusunda, Suriye Demokratik Güçleri'yle koordineli olduğu görünen saldırıyı rejim yanlısı kuvvetler başlattı. Suriye rejimi yanlısı kuvvetler, tank, top ve çok namlulu roketatar sistemleri destekli bir tabur büyüklüğündeki birlik formasyonunda hareket ediyordu" şeklinde konuştu.

Söz konusu rejim yanlısı birliğin, bir haftaya yakın süredir o bölgede hazırlık yaptığını tespit ettiklerini ifade eden White, grubun attığı 20 ile 30 top ve tank mermisinin koalisyon güçlerinin de bulunduğu "karargahın" 500 metre yakınına düştüğünü belirtti.

White, ABD öncülüğündeki koalisyonun, müdafaa hakkı çerçevesinde, gruba hava saldırısı düzenlediğini, geri dönen rejim destekli araçların ise hedef alınmadığını söyledi.

Amerikan medyası 100'den fazla rejim yanlısı milisin saldırıda öldüğünü yazarken, White, sayı konusunda yorum yapmayacağını dile getirdi.

Rusya ile ayrışma kanalı üzerinden iletişime geçtiklerini aktaran White, ayrışma kanalının amacına hizmet ettiğini söyledi.

Saldırıda bulunan grubun hangi güçlerden oluştuğu konusunda spekülasyon yapmayacağını ifade eden White, "Biz rejimle çatışmaya girme peşinde değiliz. DAEŞ'le mücadeleden alıkoyan tüm faaliyetler dikkat dağıtıcıdır" dedi.

Bölgeden gelen bu tür haberlerin kamuoyunda,Rejim ve SDG üzerinden ABD-Rusya arasında bir anlaşmazlık olduğu algısı oluşturmaya çalışıldığı bazı siyasi yorumcularca ifade ediliyor.

 

SON HABERLER