loader
NETENYAHU:  ‘ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ 2018’DE KUDÜS’E TAŞINACAK’

NETENYAHU: ‘ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ 2018’DE KUDÜS’E TAŞINACAK’

Köklü Değişim Medya

Yahudi varlığı, işgal altında tuttuğu Kudüs’ü resmen başkent ilan edebilmek için gün sayıyor.

‘İsrail’ Başbakanı Netenyahu, Tel Aviv'deki Amerikan büyükelçilik binasının 2018 içerisinde Kudüs'e taşınacağını söyledi.

Her ne kadar gündem hızla değiştirilip unutturulsa da, Yahudi varlığının Kudüs'ü başkent yapma çabası hız kesmeden devam ediyor. Füze satmak için Hindistan'ı ziyaret eden ‘İsrail’ Başbakanı Binyamin Netanyahu, Ortadoğu'yu yangın yerine çeviren kararın bu yıl içinde uygulanacağını gazetecilerle yaptığı sohbette dile getirdi. Netanyahu'ya göre ABD'nin İsrail Büyükelçiliği bu yıl içinde Kudüs'e taşınacak.

Trump'ın Kararı Filistinlileri Sokağa Dökmüştü

ABD Başkanı Donald Trump, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan kararını 6 Aralık 2017'de duyurmuştu. Bu kararın ardından Filistinliler sokaklara dökülmüş,  İsrail polisi ve askeri göstericilere sert müdahalelerde bulunmuştu.

‘Birkaç Yıl Sürer’ Demişlerdi

Haaretz editörü Noa Landau, ABD lideri Donald Trump'ın Filistinli mültecilere 65 milyon dolarlık yardımı kesmesinden hemen sonra açıklamanın geldiğine dikkat çekiyor. Washington, daha önce yeni elçilik binasını inşa etmenin birkaç yıl alabileceğini açıklamıştı.

 

SON HABERLER