loader
NETANYAHU, HAMAS İLE FETİH ARASINDA VARILAN UZLAŞI ANLAŞMASINI KABUL ETTİ

NETANYAHU, HAMAS İLE FETİH ARASINDA VARILAN UZLAŞI ANLAŞMASINI KABUL ETTİ

Köklü Değişim Medya

Geçtiğimiz hafta “kabul etmeyiz” diyen Yahudi varlığı, Hamas ile Fetih arasında varılan uzlaşı anlaşmasını kabul etmeleri için bazı ön koşullarının olduğunu duyurdu.

“İsrail”, Hamas ile Fetih arasında varılan uzlaşı anlaşmasını kabul etmeleri için bazı ön koşullarının olduğunu duyurdu. “İsrail” Başbakanı Benyamin Netanyahu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Filistin Yönetimi ve Hamas arasında varılan anlaşmanın “‘İsrail’in tanınması ve Hamas'ın silahsızlandırılması” şartlarını içermesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, “‘İsrail’ bu şartların yerine getirilmesini (“İsrail”in tanınması ve Hamas'ın silahsızlandırması), Hamas’ın elinde bulunan “İsrailli” siviller Avra Mengistu ve Hişam Said’in bir an önce serbest bırakılmasını ve “İsrail” askerlerinin cenazelerinin iade edilmesini talep ediyor. “İsrail” bu şartları yerine getirmeyen bir uzlaşı anlaşmasına karşıdır” ifadesi kullanıldı.

“İsrail”in sahadaki gelişmeleri takip edip ve buna göre hareket edeceğini belirten Netanyahu, “Hamas ve Fetih arasında yapılan anlaşma barışa ulaşmayı zorlaştırıyor” dedi.

Geçtiğimiz Hafta “Kabul Etmeyiz” Demişti

Netanyahu geçtiğimiz hafta Filistinli gruplar arasındaki uzlaşı anlaşması konusunda yaptığı bir açıklamada da, “‘İsrail’in varoluşunun aleyhine olan bir uzlaşıyı kabul etmeyiz. Her kim bir uzlaşı görüşmesi yapmak isterse bizim bu konudaki pozisyonumuz gayet açıktır. “İsrail”i bir Yahudi devleti olarak tanıyın, Hamas askeri kanadını lağvetsin ve bizi yıkma çağrısı yapan İran ile ilişkilerini kessin" ifadelerini kullanmıştı.

Uzlaşı Anlaşması İmzalandı

Mısır'ın başkenti Kahire'de devam eden müzakereler kapsamında, Hamas ve Fetih heyetlerinin Filistin’deki bölünmüşlüğü bitiren "uzlaşı anlaşmasını" imzaladığı bildirilmişti.

Mahmut Kar, Hamas-Fetih anlaşmasını yorumlamıştı

Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar, Hamas ve Fetin arasında yapılan anlaşmayı sosyal medya hesabından yayınladığı mesajla yorumlamıştı.

“Hamas’ı bu karara zorlayan nedenin Gazze'deki abluka ve ambargonun kalkmaması” olduğunu dile getiren Mahmut Kar, “Yani Gazze'de yaşam zorlaşmış, Halbuki TR abluka kalktı demişti.” diyerek Türkiye Hükümeti’nin toplumu yanlış bilgilendirdiğinin altını çizmişti.

“Dikkat edilirse Amerika hem Filistin hem de Suriye'de aynı taktiği uyguluyor. Baskı, abluka ve sonra grupları masada kendi çözümüne razı etme” ifadeleriyle de bölgeye yönelik olarak Amerikan stratejisinin nasıl işlediğini dile getirmişti. Aynı şekilde hem Filistin’e hem de Suriye’ye komşu devletlerin bu strateji noktasında nasıl kullanıldığını da “Komşu ülkelerin bu süreçteki rolü ise Amerika'nın bu çözüm planına grupları ikna etmek. Filistin'de Mısır ve BAE, Suriye ve İdlib'te Türkiye” sözleriyle ortaya koyan Kar, Filistin ve Suriye’de işlenen cürümlere sorduğu şu soru ile dikkat çekmişti: “Şimdi bunlardan sonra Mısır'ın Filistin'in özgürlüğü için çalıştığını, Türkiye'nin Suriye devriminin yanında olduğunu nasıl söyleyebiliriz?”

SON HABERLER