loader
NBC: “ABD İLE TÜRKİYE BRUNSON İÇİN GİZLİ ANLAŞMA YAPTI”

NBC: “ABD İLE TÜRKİYE BRUNSON İÇİN GİZLİ ANLAŞMA YAPTI”

Köklü Değişim Medya

ABD televizyonu NBC, darbe girişiminin ardından tutuklanan ABD’li rahip Andrew Brunson’ın, iki ülke arasındaki ‘gizli’ bir anlaşmayla birkaç güç içinde serbest bırakılacağını iddia etti.

Haberde Donald Trump yönetiminden üst düzey yetkililerin Türkiye'yle anlaşma yaptığı ve Brunson'ın hakkındaki suçlamaların cuma günkü duruşmada düşürüleceği bilgisine yer verildi. Bilginin kaynağı olarak üst düzey ABD'li yetkililer gösterildi.

'Gizli Anlaşma BMGK'DA Yapılmış'

Anlaşmanın geçen ay Türk ve ABD'li yetkililer arasında, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ın da katıldığı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu esnasında yürütülen temaslar sonucunda varıldığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Brunson'ın bu ay içinde serbest kalabileceğini iddia etmişti. Brunson'ın duruşması bugün.

Anlaşmanın Detayları Belirsiz

Detayların henüz belirsiz olduğu ancak gizli anlaşmanın ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı ekonomik baskının hafifletilmesine ilişkin mutabakatı içerdiği belirtilen haberde, Trump yönetiminin Türkiye'nin Brunson'ı serbest bırakacağına tamamıyla güvenmediği belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir yetkili, "Brunson'ın masum olduğuna inanmayı sürdürüyoruz ve Cuma günkü duruşma Türk yargı sisteminin bir Amerikan vatandaşını serbest bırakması için başka bir fırsat" ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray'dan konuyla ilgili tek açıklama, sözcü Sarah Sanders'in düzenlediği günlük basın toplantısında geldi. Sanders, Beyaz Saray'ın söz konusu gelişmeyle ilgili bilgisi olmadığını söyledi.

Haberde Türk ve ABD taraflarının bu iddia karşısında yorum yapmamayı tercih ettiği kaydedildi.

SON HABERLER