27 Mayis 2018 - 12 Ramazan 1439
Mülteci Sorunu Avrupa’yı Derinden Etkiliyor
2017-03-16 17:34:06 | Ajanslar | Mülteci Sorunu Avrupa’yı Derinden Etkiliyor
Mülteci sorunu, Avrupa’da gerginlik oluşturmaya devam ediyor. Avrupa Birliği, mülteci yerleştirme planına uymayı reddeden ülkelere para cezası dahil bazı yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor.

Köklü Değişim Medya

Mülteci sorunu, Avrupa’da gerginlik oluşturmaya devam ediyor. Avrupa Birliği, mülteci yerleştirme planına uymayı reddeden ülkelere para cezası dahil bazı yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor. Şimdiye kadar sadece Finlandiya ve Malta mülteciler konusundaki sorumluluklarını yerine getirirken, İtalya ve Yunanistan’a sığınan on binlerce mülteci kamplarda beklemeye devam ediyor.

Avrupa Birliği, İtalya ve Yunanistan’da mahsur kalan mültecilerin birlik üyesi ülkelere yerleştirilmesini öngören planı 2015’te onayladı. Ancak son rakamlar, üye ülkelerin 160 bin mülteciden sadece % 8’ini kabul ettiğini gösteriyor.

Brüksel, AB Üyelerini, “Daha Fazla Bahane” Kabul Etmeyeceği Konusunda Uyardı.

Dimitris Avramopoulos, “Birliğimiz iki prensibe dayanıyor: dayanışma ve sorumluluk. Bunlar sadece ahlaki değerler değil aynı zamanda birlik anlaşmalarında bulunan ve yasal olarak bağlayıcı olan prensipler” şeklinde konuşuyor.

Macaristan, Mülteci Almayı Reddeden Ülkeler Arasında

Macar hükümeti, göçmen akınını önlemek için Sırbistan sınırını tel örgüyle kapattı. İnsan hakları örgütleri, Macaristan’ı yasal mültecilere suçlu muamelesi yapmak ve fiziksel istismar uygulamakla suçluyor.

Avrupa Birliği, Macaristan’ı anlaşmaya uymadığı için Avrupa Adalet Mahkemesi’ne verebilir. Ancak araştırma uzmanı Camino Mortera-Martinez’e göre, Brüksel’in başka seçenekleri de var: “AB yasalarına uymayan bir ülkeyi mahkemeye taşımak yerine, o ülkeyi yasalara uymaya zorlayacak başka yollara da başvurulabilir. Örneğin bütçesinin bir kısmı kesilebilir.

Ancak AB genelinde populist muhalefetin yükselişte olduğu bir dönemde, bu seçenek riskli olabilir. Camino Mortera-Martinez, “Ülkeleri mülteci kabul etmeye zorlamak, AB karşıtlığını körükleyecektir” şeklinde konuşuyor.

İkilemde kalan Avrupa, mülteci akınını durdurma çabalarını sürdürüyor. Almanya, suç işleyen mültecileri sınırdışı etme sürecini hızlandırdı. Uzmanlar, Almanya lideri Angela Merkel’in Eylül’deki seçimler öncesinde, mülteci politikasını sertleştirdiğini söylüyor.

Werner Patzelt, “Göç konusu şu anda Avrupa’daki en önemli sorun. Euro sorunundan bile önemli. Göç sorunu, Avrupa’nın bütünleşmesini engellerken, iç güvenliği de tehdit ediyor” diyor.

Ekonomik kriz içinde yürüyen Avrupa, bir yandan Mülteci sorunuyla uğraşırken bir yandan da Brexit sonucu oluşacak boşluğu dengeleme stratejileri yürütüyor. Brexit, AB için öngörülemeyen sonuçlarla İskoçya'dan Macaristan'a uzanan kıtadaki radikal ırkçı-milliyetçi hareketleri hızlandırabilir.

Bunun gibi AB zorlayan birçok güncel mesele, gelecekte birliğinin bir arada kalmasını zora düşürecektir.


Yorumlar

SON HABERLER