26 Mayis 2018 - 11 Ramazan 1439
Muhacirler Kardeşimizdir, Duyarsız Kalmayın!
2017-05-13 18:58:53 | Köklü Değişim Medya | Muhacirler Kardeşimizdir, Duyarsız Kalmayın!
Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar, 21 Doğu Türkistanlı Müslüman’ın gözaltına alınmasını ve Çin’e iade edilmek üzere Kırklareli Geri Gönderme Merkezi’nde bekletilmelerini değerlendirdi.

Köklü Değişim Medya

05 Mayıs 2017 Cuma günü İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Zeytinburnu ilçesinde bulunan bir apartman dairesine bir operasyon düzenlemiş, operasyon yapılan apartmanda gözaltı kararı bulunan-bulunmayan bütün dairelerdeki çoğu Doğu Türkistanlı olmak üzere 21 muhacir Müslüman gözaltına alınmıştı.

08 Mayıs Pazartesi günü gözaltına alınanlar için avukatlar vekâlet alma girişiminde bulundular ancak emniyet güçlerinin istediği gereksiz prosedürler sebebiyle bu girişim engellendi. Daha sonra 09 Mayıs Salı gecesi saat 02.00 sularında alelacele 14’ü çocuk 21 muhacir, Kırklareli Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü. Burada da yapılan tüm hukuk girişimleri sonuçsuz kalınca Avukatlar aracılığı ile Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapıldı ve Anayasa Mahkemesi geçici süreli iade durdurma kararı aldı.

Köklü Değişim Medya olarak biz de bu sürecin takipçisi olduk. Genel bir duyarlılığın oluşması için haberler, programlar ve sosyal medya çalışmaları yaptık. Köklü Değişim Genel Koordinatörü ve Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Sayın Mahmut KAR, süreç ile ilgili hem Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilileri ile hem de avukatlar ile görüşmeler yaptı.

Mahmut KAR konu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmelerde; “Alınan bu kararın geçici iade durdurma kararı olduğunu ve bunun 01.06.2017 tarihinde son bulacağını” ifade etti. Kar, devamla; “Dolayısıyla olması gereken; bu muhacir Müslümanların Çin ve diğer zulüm rejimlerine iade sürecinin tamamen durdurulması ve kardeşlerimizin derhal serbest bırakılmasıdır.” dedi.

Mahmut KAR’ın değerlendirmelerinden öne çıkan bazı hususlar şöyle:

Muhacirler için hazırlanan KHK da varmış

Bugüne kadar oturum izni olsun ya da olmasın Türkiye’de muhacir olarak yaşayan kişilerin bu tür gözaltı işlemlerinde İdare Mahkemesi derhal yargılama başlattığı için geri gönderme durumu ortadan kalkmış oluyordu. Ancak Nisan ayında çıkan bir KHK ile İdare mahkemelerinden bu yetki alındı ve dolayısıyla bu tür durumlarda kalan muhacirlerin Türkiye’deki hukuk işleyişinin önü kesilmiş oldu.

Bundan sonra Türkiye yönetimi zalim rejimlere  (Çin, Rusya, Özbekistan, Kırgızistan vb.) Müslümanları iade etme girişiminde daha cesur ve acımasız mı davranacak, bunu kamuoyu görecek. Umarız Türkiye yönetimi böyle bir hatayı yapmaz ve böyle bir zulme imza atmaz.

Doğu Türkistan ya da Özbekistanlı Müslüman olunca iade etmek kolay, Amerikalı ya da Avrupalı olunca mı zor?

Türkiye’deki tüm siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının bu zulme ve zalimce uygulamaya duyarlı olması gerekir. IŞİD bahanesi ile her gün yapılan operasyonlarda onlarca, yüzlerce hatta binlerce Müslüman gözaltına alınıyor ve muhacir olanlar için zalim rejimlere iade işlemleri başlatılıyor. Sivil Toplum, özellikle bu konuda duyarlı olmalı ve resmi makamlardan gelen baskılar altında ezilmemelidir. Zira hükümet ve resmi makamlar kimin suçlu, kimin suçsuz olduğunu çok iyi bilmektedir. Suçlu-suçsuz ayrımı yapılmadan muhacirlere bu zulüm, reva görülmemelidir. Zira bu konuda bazı siyasi parti yöneticileri kimi toplantılarda cesur açıklamalar yaptılar ancak sonrasında kararlı bir irade ortaya konulmadı. Muhacir Müslümanlar yine sahipsiz ve yalnız bırakıldı. Şimdi konunun üzerine gidilerek, bu 21 muhacir Müslüman’ın iade edilmeden derhal serbest kalmaları sağlanmalıdır.

Biz hükümete ve diğer resmi makamlara (emniyet ve yargı) açıkça şunu soruyoruz: Bugüne kadar YPG ile bağlantısı olduğu tespit edilen kaç Amerikalı ya da Avrupalıyı ülkesine iade ettiniz? Doğu Türkistan, ya da Özbekistanlı Müslüman olunca kolay, Amerikalı ya da Avrupalı olunca mı zor? Müslüman’ın izzeti şerefi, hürriyeti, canı ve malı bu kadar mı ucuz?


Yorumlar

SON HABERLER