loader
MISIR’DA DARBECİ SİSİ’NİN OTORİTER REJİMİ İÇİN REFERANDUM

MISIR’DA DARBECİ SİSİ’NİN OTORİTER REJİMİ İÇİN REFERANDUM

Köklü Değişim Medya

Mısır'da Sisi'nin 2030'a kadar görevde kalmasını sağlayacak yasal düzenleme için referandum düzenleniyor. Anayasal değişiklik, darbeci Sisi'nin yargı üzerindeki denetimini de artırırken üçüncü kez seçilme imtiyazı da tanıyor.

Mısır'da halk, Abdülfettah el Sisi'nin görev süresini 11 yıl daha uzatmanın önünü açacak olan anayasa değişikliği paketini oylamak için sandık başında. Üç gün sürecek oylamadan düzenlemeye onay çıkması bekleniyor. 61 milyon seçmenin olduğu Mısır'da referanduma ilişkin resmi sonuçların, son oy verme günü olan Pazartesi'den sonra netleşeceği belirtiliyor.

Mısırlıların onayına sunulan anayasal değişiklik, devlet başkanının iki dönem görev yapmasına olanak sağlıyor, 64 yaşındaki Sisi'ye ise üçüncü kez seçilme imtiyazı tanıyor. Eğer kabul edilirse, Sisi'nin şu an dört yılla sınırlı olan görev süresi de altıya çıkacak. Anayasa değişikliği kapsamında Sisi'nin yargı üzerindeki denetimi, ordunun da Mısır siyasi hayatındaki nüfuzunu artırması mümkün hale gelecek.

Anayasal değişiklik Mısır Parlamentosu tarafından Salı günü onaylanmıştı. 596 sandalyeli parlamentoda 531 milletvekili düzenlemeye destek vermişti. Sisi'nin destekçilerinin ağırlıkta olduğu parlamento 2015 yılında göreve başladı.

Sisi'den Muhalefete Engelleme

Muhalefet partileri, anayasal değişikliğini ülkeyi otoriterliğe sürükleyeceği gerekçesiyle eleştiriyor. Anayasa değişikliğine karşı olanların güçlü bir kampanya yürütmesine izin verilmedi. Kampanya sürecinde 30 binden fazla internet adresine erişim engellendi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, anayasal değişiklikleri Sisi'nin otoriter yönetimini güçlendirme çabası olarak nitelendiriyor. Af Örgütü de parlamentonun düzenlemeye onay vermesini "insan haklarını hiçe saymak" olarak değerlendirerek eleştirmişti.

Sisi, Mısır'da Hüsnü Mübarek yönetiminin halk ayaklanması ile devrilmesinin ardından demokratik yolla seçilen Muhammed Mursi'nin iktidarına darbe ile son vererek göreve gelmişti. Sisi yönetimi, Mısır’da Müslümanlara yönelik yönelik sert bir politika izleyerek, yüzlerce idam kararı verirken, yüzbinlerce kişiyi de hapse atmıştı.

SON HABERLER