loader
MAZLUMDER’DEN 28 ŞUBAT DARBE DAVASINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

MAZLUMDER’DEN 28 ŞUBAT DARBE DAVASINA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

Köklü Değişim Medya

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaklaşık 6 yıldır görülen 28 Şubat darbesinin Batı Çalışma Grubu ayağının yargılandığı davada karar açıklandı. Konuyla ilgili olarak MAZLUMDER bir basın açıklaması yayınladı.

İşte o açıklama:

28 Şubat Darbe Davasına İlişkin Basın Açıklaması

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaklaşık 6 yıldır görülen 28 Şubat darbesinin Batı Çalışma Grubu ayağının yargılandığı davada karar açıklandı.

Yargı kararıyla da sabit görülen darbe dolayısıyla yargılanan sanıklardan 21’i hakkında müebbet hapis cezası yanında kamu hizmetlerinden yasaklanma kararı verilmiştir. Ayrıca asker sanıklar yönünden TSK’dan çıkarılma ve rütbelerinin sökülmesine de karar verilmiştir.

İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir, Çetin Doğan ve Kemal Gürüz’ün de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında adli kontrol hükümleri çerçevesinde yaş ve sağlık durumları dikkate alınarak tutuksuz yargılama kararı verildiği ifade edilmiştir.

Milyonlarca kişinin mağduriyetine yol açan 28 Şubat Darbesinin yargı kararıyla tescillenmesi kadar, adaletin tesisi de olmazsa olmaz bir sorumluluktur. Açıkça ifade etmek gerekir ki bu kararla bırakın adaleti eşitlik bile tesis edilememiştir. Türkiye yargı geleneğinde 5 yıldan fazla ceza gerektiren suçlarda sanıklar tutuklu yargılanırken, yüzlerce çocuk tutuklu anneleriyle beraber cezaevlerinde tutulurken, yaşlı ve hasta mahpuslar cezaevlerinde ölümü beklerken, hakaret suçlarından bile insanlar tutuklanırken, örneğine rastlanmayacak bir şekilde müebbet hapis cezası alan bir kısım 28 Şubat Darbe sanığının ayda bir imza şartıyla salıverilmesi açık bir kayırma ve hukuksuzluktur. Bu kayırma ve hukuksuzluk sadece söz konusu Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinin emsal dosyalarına bile bakılarak görülebilecek niteliktedir.

MAZLUMDER olarak, bu kayırma ve hukuksuzluğu ifşa etmenin zaruretini vurgular, artık mahkeme kararıyla da tescil edilen 28 Şubat Darbesinin gerçek mağduru olup 20 yılı aşkın sürelerdir cezaevlerinde tutulan 28 Şubat Mahpuslarının derhal serbest bırakılmasını talep ederiz.

MAZLUMDER

SON HABERLER