27 Mayis 2018 - 12 Ramazan 1439
Mahmut Kar’dan Hukuksuz Gözaltılara Sert Tepki
2017-04-11 16:08:30 | Köklü Değişim Medya | Mahmut Kar’dan Hukuksuz Gözaltılara Sert Tepki
Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar, ‘Müslümanlara yönelik baskıların artması ve Bağcılar'da Darul Erkam Medresesi hocaları Cihan Akman ve arkadaşlarının gözaltına alınması’ üzerine bir açıklama yayımladı.

Köklü Değişim Medya

Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut Kar, “Müslümanlara yönelik baskıların son aylarda artması ile İstanbul Bağcılar'da dâvet ve eğitim faaliyetleri yürüten Darul Erkam Medresesi hocaları Cihan Akman ve arkadaşlarının gece yarısı operasyonuyla evlerinden gözaltına alınması üzerine yaşanan baskı ve gözaltılara tepki” olarak bir açıklama yayımladı.

Mahmut Kar’ın açıklaması şöyle;

Müslümanlara Yönelik Artan Baskıları Hangi Maslahat İle İzah Edebilirsiniz?

Müslümanlara yönelik baskı, gözaltı ve tutuklama faaliyetleri son dönemde artmaya başlamış bulunmaktadır. Bu baskı ve zulümlere bir yenisi daha eklenmiştir. Bağcılarda İslami faaliyetlerde bulunan ve Kur’an medresesinde İslami dersler veren Cihan AKMAN hoca ve 7 arkadaşı Cuma günü evlerine yapılan baskın ile gözaltına alındılar ve hala gözaltında tutuluyorlar. Emniyet güçleri daha öncede birçok şehirde Müslümanları sebepsiz ve mesnetsiz suçlamalar ile gözaltına aldılar, alıyorlar.”

Müslümanlara yönelik baskılara tepki gösteren açıklamasının devamında Kar; “Sorumlulara çağrım, bu zulümlerin bir an önce son bulması ve mazlumların hürriyetine kavuşmasıdır. Zira Cihan AKMAN ve arkadaşlarının şu ana kadar suçlarının ne olduğu hakkında hiçbir açıklama yapılmamıştır. Hangi suçu işledikleri ve ne sebeple gözaltına alındıkları bilinmemektedir. Bilinen bir gerçek var ki o da şudur: Tüm bu baskı ve zulümler, apaçık Batılı sömürgecilerin ve ABD’nin gönlünü razı etmeye dönük yapılmaktadır.”

Mahmut Kar, hükümete yönelik ikazlarında ise; “Hükümet hem sınır ötesinde hem de yurt içinde ABD’nin istediği operasyonları icra etmektedir. Ona hayranlıkta öyle bir noktaya gelindi ki, yöneticiler ABD’nin insanlık vicdanına ve hislerine tercüman olduğunu dahi söyleyebiliyorlar. Bu apaçık bir komplekstir. Bu, Batı medeniyetine öykünmektir. Bu, insanlıktan nasibini almamış Batı medeniyetinden medet ummaktır. Bu sözler, İslam’ın rahmet ve merhametini görmemiş ve bu medeniyetten nasiplenmemiş kimselerin söyleyeceği sözlerdir.” ifadelerine yer verdi.

Son iki ay içerisinde İslâmî çalışmalarından dolayı gözaltına alınan Müslümanlardan bazıları şunlardır: Önce, Hizb-ut Tahrir Medya Bürosu Başkanı Sayın Mahmut Kar ve Köklü Değişim İstanbul Temsilcisi Sayın Osman Yıldız, sonra onlara sahip çıkan 300 civarında içinde kadınların ve çocukların da bulunduğu grup gözaltına alındı. Alaaddin Palevi Hoca, İLKAV’da Cuma vaazı veren Yalçın İçyer ve hutbe okuyan Hayati İsaoğlu, sonra da İLKAV başkanı Mehmet Pamak, Artvin’den Murat Aydın, Bağcılar’dan Salim Demirel ve son olarak da yine Bağcılar Darul Erkam Medresesi hocaları Cihan AKMAN ve 7 arkadaşı gözaltına alındı.

Kar, açıklamasını şöyle sonlandırdı; “Şimdi soruyorum! Müslümanlara yönelik bu tür baskı ve zulümleri hangi maslahat ile izah edebilirsiniz? Rusya ile anlaşmayı bir maslahata bağladınız, Yahudi varlığı “İsrail” ile anlaşmayı başka bir maslahata bağladınız. ABD ile daimi müttefikliği apayrı bir maslahat bağladınız. Rusya Suriye’de Müslümanları katlediyor, Kırım, Orta Asya ve kendi topraklarında Müslümanlara zulmediyor. Yahudi varlığı işgalci “İsrail” askerleri Filistin’de masum kadınları sırtından vurup öldürüyor. ABD ise Irak ve Suriye’de öldürmeye devam ediyor. ABD istediği için sizde Türkiye’de Müslümanlara baskı ve zulümleri icra ediyorsunuz.”

“Tüm bu yaşananlarda İslam ve Müslümanların maslahatı nedir? Geçici dünyalık maslahatlar ve makam için kâfirlere meyletmeyin! Müslümanlara haksız yere zulmetmeyin!”

“Unutmayın ki, zulüm ile abâd olunmaz!

facebook.com/mahmut.kar

Bu konuyla ilgili bir ‘kamuoyu açıklaması’nda bulunan Müslüman yazarlardan Ahmed Kalkan, Mehmet Pamak, Ahmet Turgut Ulucak, Şükrü Hüseyinoğlu yaşanan bu baskı ve gözaltılara tepki gösterdiler.

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz:

Bağımsız İslami Çalışmalara Yönelik Baskıları Protesto Ediyoruz


Yorumlar

SON HABERLER