loader
LÜBNAN’DA SURİYELİ MÜSLÜMANLARA HİZBULLAH ZULMÜ

LÜBNAN’DA SURİYELİ MÜSLÜMANLARA HİZBULLAH ZULMÜ

Köklü Değişim Medya

Lübnan medya aktivistleri, Lübnan hükümetinin Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın çağrısı ile 4.000 Suriyeli mülteciyi Suriye rejim bölgelerine göndermek için dosyalarını hazırladığını açıkladılar.

Lübnan haber ağının başında yer alan Kandil, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliğinin onayı olmaksızın ülkelerine gönderilecek 4 bin Suriyeli mültecinin dosyasının olduğunu açıkladı.

Özellikle Suriye rejimine yakın olan Lübnanlı yetkililer, mültecileri sınır dışı etmekle tehdit ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Michel Aoun’un, Suriyelilerin Birleşmiş Milletler ile koordinasyon olmadan Suriye rejiminin kontrolü altındaki ülkelerine dönmeleri çağrısında bulunmuştu.

Birleşmiş Milletler mülteci ajansına göre birçoğu kamplarda ve zor yaşam koşullarında yaşayan, Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin sayısının yaklaşık bir milyon 70 bin olduğu tahmin ediliyor.

Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah’ın geçen sene sonunda Lübnan hükumetine Suriyeli mültecileri iade etme kararı alacak bir proje üzerinde çalışmaya başlaması çağrısı yapmıştı.

Hükumet, Hizbulah liderinin çağrısına uyarak mültecileri Esed rejimine teslim etme kararı aldı.

SON HABERLER