21 Şubat 2018 - 5 Cemaziye'l-Ahir 1439
Türkiye’ye Sığınan Suriyeli Emani ve Halaf’ı Koruyamadık!
2017-07-07 18:52:53 | Köklü Değişim Medya | Türkiye’ye Sığınan Suriyeli Emani ve Halaf’ı Koruyamadık!
9 aylık hamile Suriyeli kadına tecavüz ettikten sonra yanındaki 10 aylık bebeğiyle birlikte kadını vahşice öldüren zanlılar adliyeye sevk edildi. Türkiye olarak, 'Geçici KORUMA Kimlik Belgeleri' olan maktulleri maalesef koruyamadık!

Sakarya'nın Kaynarca İlçesi'nde, 20 yaşındaki 9 aylık hamile Emani Al Rahmun'ın evinden kaçırıldıktan sonra tecavüz edilerek başı taşla ezilerek, 11 aylık oğlu Halaf Al Rahmun'un ise boğularak öldürülmesiyle ilgili komşuları olan Birol K. ve Cemal B. gözaltına alındı. Birol K. ile Cemal B.'nin eşini ve oğlunu öldürdükleri Halid Al-Rahmun’un mesai arkadaşı oldukları ve aralarındaki kavga nedeniyle intikam için vahşeti gerçekleştirdikleri belirlendi. Öldürülen Emani Al Rahmun ile oğlu Halaf Al Rahmun'un cenazeleri yarın toprağa verilmek üzere Suriye'nin İdlib kentine gönderilecek.

DHA'nın haberine göre, Kaynarca Birlik Mahallesi'nde ormanlık alanda tecavüz edildikten sonra başı taşla ezilerek öldürülen 9 aylık hamile Emani Al-Rahmun ile 11 aylık oğlu Halaf Al Rahmun'un hunharca öldürülmesiyle ilgili soruşturma devam ediyor. Bir yıl önce Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye gelen ve ailesiyle Kaynarca'ya yerleşen 27 yaşındaki Halid Al-Rahmun dün sabah çalıştığı tavuk kesimhanesinden Hatipler Mahallesi'ndeki evine geldiğinde evinin giriş kapısının kilidinin kırık, eşinin evde olmadığını görünce polis merkezine giderek şikayette bulundu. Polise şikayetinde, "Eşim ve oğlum evde yok. Çalıştığım tavuk kesimhanesinde Birol K. Cemal B. ile tartışmıştım. Gece mesaisinde erkenden ayrıldılar" dedi.

Bu bilgi üzerine polis Suriyeli aile ile aynı apartmanda oturan 35 yaşındaki Birol K. ve arkadaşı 22 yaşındaki Cemal B.'yi gözaltına aldı. İki kişi polisteki ifadelerinde birkaç gün önce tartıştıkları mesai arkadaşları Halid Al-Rahmun'un fabrikada çalıştığı sırada evinin kapısını gece levye ile açarak eşi Emani Al Rahmun ve çocuğunu kaçırdıklarını, tecavüz edip öldürdüklerini itiraf ettiler. Bu itiraf sonrasında ormanlık alana giden jandarma 9 aylık hamile olan ve bugün doğum için hastaneye gideceği öğrenilen anne ve oğlunun cansız bedenlerini buldu.

Şüpheliler Birol K. ve arkadaşı Cemal B., Kaynarca'dan Adapazarı'na getirilerek Sakarya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi'nde sorguya alındı. Baronun görevlendirdiği avukat nezaretinde ifadeleri alınan iki şüphelinin tecavüz ve cinayet suçlamaları kabul ederken, kaçırma olayını birbirinin üzerine attı.

Emniyette sorguları tamamlanan Birol K. ve arkadaşı Cemal B. ifadelerinin tamamlanmasının ardından Kaynarca Adliyesi'ne sevk edildi.

"TECAVÜZ EDİLDİĞİNİ SÖYLEMEYİN"

Eşi ve oğlunun tecavüze uğradıktan sonra öldürüldüğünü öğrenen Halid Al-Rahmun yıkıldı. Halid Al-Rahmun, jandarmaya Suriye'nin İdlib kentinde yaşayan akrabalarının eşine tecavüz edildiğini öğrenmemeleri için ilk aşamada gizli tutulmasını isteyerek, "Kesinlikle tecavüz edilip öldürüldü demeyin, trafik kazasında öldü diye söyleyin" dedi.

CENAZELER SURİYE'YE GÖNDERİLECEK

Cumhuriyet savcısının incelemesinin ardından, vahşet kurbanı Emani Al Rahmun ve oğlu Halaf Al Rahmun'un cenazeleri, İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Otopsi işlemlerinin ardından Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'ne ait araçla Adapazarı'na getirilecek anne ve oğlunun cenazeleri yarın Adapazarı şehir merkezinde bulunan Orhan Camii'nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere memleketleri Suriye'nin İdlib kentine gönderilecek.

HERKES VAHŞETİN ŞOKUNDA

Kaynarca Belediye Başkanı Zeynur Özel ise ilçelerinde 300 yabancı uyruklu kişinin bulunduğunu, bunlardan 6 ailenin Suriye uyruklu olduğunu söyleyerek, "İlçemizin böyle bir olayla adının gündeme gelmesi bizi çok üzdü" diye konuştu.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Zeki Toçoğlu sosyal medya hesabı üzerinden kınama mesajında şöyle dedi:

"Kaynarca'da yaşanan vahşi katliamdan derin üzüntü duyuyorum. Bunu yapanlar hak ettikleri cezayı bulacaklardır. Şiddetin dini, milleti, ırkı mezhebi olmaz. Kim yaparsa yapsın, kime yaparsa yapsın zulüm zulümdür. Bize düşen mazlumun yanında durmaktır. Asırlardır sergilediğimiz duruşumuz budur. Bugün de mazlumun yanında zalimin karşısında yer alacağız. Kardeşliğimiz bakidir. Adaletimize, merhametimize, insanlığımıza güvenip bize sığınan kardeşlerimizle huzur içinde yaşamaya devam edeceğiz. Şiddet ve nefret tohumlarının bu ülkede kök salmasına asla izin vermeyeceğiz. Asırlardır süren kardeşliğimiz kıyamete kadar devam edecektir."

ADLİYE ÖNÜNDE GERGİNLİK

Kaynarca'da 9 aylık hamile kadına tecavüz ettikten sonra yanındaki 10 aylık bebeğiyle birlikte kadını vahşice öldüren zanlılar adliyeye sevk edilmişti. Zanlıların sevk edildiği adliye önünde gergin anlar yaşandı.

Olay sonrasında sevk edildikleri adliye önünde bekleyen vatandaşlar "İdam isteriz" diye bağırarak bir anda adliyeye girmeye çalıştı. Bunun üzerine polis ekipleri de vatandaşa müdahale ederek havaya ateş açtı. Polis ve jandarma ekipleri vatandaşları sakinleştirmeye çalışıyor.

DHA’NIN KAFA AYNI KAFA

Doğan Haber Ajansı’nın haberi verirken kullandığı ifadeler tam bir skandal olarak değerlendiriliyor. Maktulün “güzelliğinin”, tecavüze “haklı” gerekçe kabilinden sunma çabası olarak algılanan ifadeleri, DHA’nın kafasının nasıl işlediğini ortaya koydu.

PROVOKASYONLARA DİKKAT EDİLMELİ

Kaç zamandır sosyal medya üzerinden Suriyelilerin geri gönderilmesi gerektiğini ifade eden tag’lerle gündem oluşturmaya çalışan, hatta eylemler ve mahalle baskınları yapmak için insanları bir yerlerde toplanmaya çağıran kimi provokatörlerin düşmanca tutumları ve Sinan Oğan gibi kimi siyasilerin ötekileştirici söylemleri, toplumda suçsuz ve aciz kadın ve çocukları bir intikam alma aracı haline getirebiliyor.

Yukardaki hadisede de bu ötekileştirici ve düşmanca tavrın ister Türkiyeli, ister Suriyeli… ister Müslüman isterse de başka bir dinin mensubu olsun, kime karşı yapılırsa yapılsın kabul edilemez olduğu ortadadır. Dolayısıyla son zamanlarda Suriyeli Müslüman Muhacir kardeşlerimiz üzerinden yapılmak istenen provokatif, düşmanca tavırlara karşı dikkatli olunmalı, duygusal çıkışlardan ziyade aklıselim ile hareket edilerek bu kardeşlerimizin içinde bulundukları özel durum göz önünde tutulmalıdır. En önemlisi de Müslümanlar olarak Allah’ın bizleri kardeş kıldığı hakikatini hiç gündemimizden düşürmeden, Ensar olma imkânlarına sahip olan Türkiyeliler olarak kardeşlerimizin sıkıntılarını hafifletmenin yollarını aramalıyız.

Köklü Değişim Medya olarak bu sorumluluğumuzun farkındayız. Bu minvalde yaşanılan vahşetin tekrar etmemesi ve özellikle Suriyeli muhacir kardeşlerimize yönelik düşmanca saldırıların yaşanmaması için, internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden vahdet şuurunu belirginleştiren haberler yapıyor, #SuriyelilereSahipÇıkVahşetinIrkıYok gibi hashtaglerle duyarlılık mesajları yayınlıyoruz. Siz duyarlı Müslüman kardeşlerimizin de bu ve benzeri “birleştirici” ve kardeşlik bilincini öne çıkaran hashtaglerden verdiğiniz mesajlar ve paylaştığınız videolar yoluyla desteğinizi göstermenizi istiyoruz.

KDM SAKARYA TEMSİLCİSİ M. EMİN YILDIRIM: BU HADİSE HEPİMİZİ DERİNDEN SARSTI!

Köklü Değişim Medya Sakarya Temsilcimiz Muhammed Emin Yıldırım da konu hakkında yaptığı açıklamada; “İslam Ümmeti’nin vahdetine ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bu elim hadise hepimizi derinden sarstı. Özellikle son günlerde yürütülen linç kampanyasının bir tezahürü olarak gördüğümüz bu olayı, kendimize bile izah edemiyorken yarınlarımıza, çocuklarımıza nasıl izah edeceğiz, inanın bilemiyorum.

Allah’ın emaneti olarak bu topraklara sığınmış olan bu mazlumları, bu masumları koruyamayan, onların aleyhinde oluşabilecek kampanyaları susturamayan bir düzende yaşıyor olmamız, bizler için bir mazeret olur mu, bilemiyorum. Rabbim bizi affetsin.

Her ne kadar bu kişisel bir saldırı olsa da İslam hukukunun cari olmadığı bir ortamda adaletle muamele olunmayacak ve bu katliamın ne azmettiricileri ne de failleri hak ettikleri cezalara çarptırılmayacak, bunu biliyorum.

Bizler, bu ve benzeri hadiselerin önünü açan, ona yardım ve yataklık yapan unsurun İslam Ümmetini bölen ve ayrıştıran beşerî sistemler olduğunu biliyoruz. İnsanlığın muhtaç olduğu adaletin ise yalnız ve yalnız İslamî bir toplumda hayat bulacağına inanıyor ve bu toplumu inşa için çalışıyoruz.

Bu vesileyle Köklü Değişim Medya Sakarya Temsilciliği olarak, Emani Al Rahmun ve 11 aylık oğlu Halaf Al Rahmun’un cenaze namazına katılacağımızı ifade etmek istiyorum. Tüm okurlarımızı ve duyarlı Müslümanları da cenaze namazına iştirak etmeye çağırıyorum.” dedi.


Yorumlar

SON HABERLER