loader
KDKK ‘KAYIP MİRAS: İSLAMİ GENÇLİK & İSLAMİ EĞİTİM’ KONFERANSINI GERÇEKLEŞTİRDİ

KDKK ‘KAYIP MİRAS: İSLAMİ GENÇLİK & İSLAMİ EĞİTİM’ KONFERANSINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim Kadın Kolları tarafından düzenlenen "Kayıp Miras: İslami Gençlik & İslami Eğitim" başlıklı konferans Ankara Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirildi.
Meral Tosun'un sunuculuğunu yaptığı konferans, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kur'an tilavetinin ardından kürsüye gelen İlahyatçı-Yazar Neşe Gül Eren, Türkiye'de yürürlükte olan eğitim sisteminin sonuçları üzerinden toplumda meydana gelen bozulmayı, barkovizyon üzerinden çeşitli görseller ve rakamlarla ortaya koydu.

Neşe Gül Eren, “önce okuma, kavrama, değerlendirme, üretme ile oluşması gereken eğitimin, Türkiye’de sadece okuma kısmında kaldığını” verilerle ifade etti.

Eğitim sisteminin gençliği getirdiği açmazı başlıklar halinde ortaya koyan Eren, bugün İslam'ın "oku" emrinin yanlış anlaşıldığını, diploma ve kariyer için entelektüel bir unsur olarak değerlendirildiğini; hâlbuki bu ayetten anlaşılması gerekenin, Allah'ın insana olan hitabının idrak edilmesi ve hayatın, İslam'ın gereğince düzenlenmesi için lazım olan bilgilere ulaşmak olduğunu ifade etti.

Sinevizyon gösteriminin ardından kürsüye gelen Araştırmacı-Yazar Gamze Gürsoy ise İslam'ın Eğitim sisteminin neden gerekli olduğunu, bu sistemin nasıl inşa edileceğini ve gençliğe ve topluma neler kazandıracağını tarihten örneklerle beyan etti.

Gürsoy, “geçmişte insanların hayrına nasıl çalıştı ise bugün de inşallah kurulacak olan İslam Devleti'nin, İslam'ın eğitim sistemi ile "insanlar için çıkarılmış en hayırlı ümmet"in kemale ermiş dinin gereklerini uygulayarak insanlığı aydınlığa çıkaracağını” dile getirdi.

Gamze Gürsoy, kurulacak olan ikinci Raşidî Hilafet Devleti'nin eğitim modelinin, dünyaya rol-model olacak yegâne model olduğunu ifade ederek sözlerine son verdi.

Yapılan duanın ardından program sona erdi.

SON HABERLER