loader
KATİL RUSYA VE ESED İDLİB’E SALDIRDI

KATİL RUSYA VE ESED İDLİB’E SALDIRDI

Köklü Değişim Medya

Suriye'nin İdlib “Gerginliği Azaltma Bölgesi” sınırları içindeki El Fakii köyüne düzenlenen hava saldırısında aynı aileden 4'ü çocuk, 5 sivil hayatını kaybetti, 5 sivil yaralandı.

İdlib'in batısında Cisr eş Şuğur ilçesinin çevresindeki Freyke köyüne, güneydoğusundaki Şeyh Mustafa, Hamidiyye, Habit, Psida, Tel Aas ve El Fakii köyleri ile Kefer Ruma ilçesinin çevresine gece geç saatlerde hava saldırısı düzenlendi.

Muhaliflere ait uçak gözlem evi sosyal medya hesaplarında, "Lazkiye'deki Hmeymim üssünden 6 Rus savaş uçağı saat 01.00 sularında kalkış yaparak saldırılar düzenledi." bilgisini paylaştı.

Sivil savunma kaynaklarından alınan bilgiye göre, sabah saatlerine kadar süren hava saldırılarında aynı aileden dört çocuk ve baba hayatını kaybederken, Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekipleri anneyi enkazdan yaralı kurtardı.  Saldırıda ayrıca 4 sivil daha yaralandı.

Rejim Güçleri Saldırılarına Devam Ediyor

Esed rejimi ve İran destekli terörist grupların, Soçi mutabakatını ihlal ederek, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" içindeki sivil yerleşimlere bu yılbaşından itibaren yaptıkları hava ve kara saldırılarında en az 152 sivil hayatını kaybetti, 445'ten fazla sivil yaralandı.

Rejim güçleri, Türkiye ve Rusya arasında İdlib'deki ateşkesi sağlamlaştırmak için imzalanan Soçi mutabakatına rağmen saldırılarına aralıklarla devam ediyor. Astana anlaşmaları çerçevesinde Esed rejiminin garantörü olan Rusya'nın rejim saldırılarını önleme yükümlülüğü bulunuyor.

Askeri muhalifler ise 17 Eylül 2018'de imzalanan Soçi mutabakatının öngördüğü bölgeden ağır silahlarını 10 Ekim 2018'de çekmişti.

Deyr Zor ve Bağoz’a Saldırı

ABD öncülüğünde ki koalisyon güçlerinin Deyr Zor ve Bağoz’a yönelik şiddetli hava saldırıları devam ediyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları dün Suriye’nin Deyr ez-Zor vilayetindeki Baguz yerleşim biriminde çadırları bombaladı. Gerçekleştirilen saldırıda aralarında çocuk, kadın ve yaşlıların da bulunduğu 300’e yakın sivil vahşice katledildi.

ABD öncülüğündeki koalisyon, YPG'nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri'ne (DSG) IŞİD'e karşı mücadelede yardım bahanesiyle düzenli olarak Deyr Zor bölgesindeki kasaba ve köyleri bombalıyor. Koalisyonun hava saldırılarında şimdiye kadar çok sayıda sivil hayatını kaybetti.

Uluslararası koalisyon, 7 Mart tarihinde Deyr Zor eyaletinin güneydoğusundaki Bagoz köyüne düzenlediği hava saldırısında kullanımı yasak olan “beyaz fosfor” bombası kullanmıştı.

Bölgede sıkışan binlerce sivil, kadın ve çocuklara yönelik ABD, açık bir şekilde katliam yapmaya devam ediyor. Bu katliama Muhaliflerin garantörü Türkiye dâhil hiçbir ülke tepki göstermiyor.

SON HABERLER