loader
İSTANBUL’DA “BİTMEYEN SEÇİM”

İSTANBUL’DA “BİTMEYEN SEÇİM”

Köklü Değişim Medya

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul’la ilgili kararını vermek için yeniden sayım sonucunu beklediği Maltepe’de sayımlar durduruldu. Sayımı hızlandırmak için sandık kurullarının sayısının ikiden 12'ye çıkarılmasına itiraz eden AKP ve MHP’nin başvurusu kabul edilince bir gün önce kurulun saydığı yüzü aşkın sandık sonucu iptal edildi ve süreç yeniden uzatılmış oldu.

1089 sandığın bulunduğu ilçede Pazartesi sabah itibariyle sayıma iki kurul tarafından devam edilmesine karar verilerek süreç uzatılmış oldu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun 3 Nisan’da yeniden sayım kararı verdiği Maltepe’de 11 günde 513 sandık sayılabildi, hala sayılması gereken 576 sandık var.

Yaygın kanaate göre, Yüksek Seçim Kurulu Maltepe'deki yeniden sayımın tamamlanmasından sonra önde olan adaya mazbatayı verecek. Maltepe'deki yeniden sayımda ilk 486 sandık sayıldığında Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu ile arasındaki fark 156 azaldı.

Bu nedenle ilçede sayım tamamlandığında aradaki 13 bin farkın kapanması sonuçlara göre mümkün görünmüyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi, çok kısa sürede olağanüstü itiraz için Yüksek Seçim Kurulu’na başvuracak.

AKP’li Yavuz: “Olağanüstü İtirazlarımızı Büyük Oranda Tamamladık”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, twitter’dan yaptığı açıklamayla 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’da düzenlenen “olağanüstü itiraz” haklarını kullanacaklarını teyit etti.

AKP Genel Başkan Yardımcısı, “Olağanüstü İtiraz hakkımızı kullanarak İstanbul seçimlerinin yenilenmesini isteyeceğiz' demiştik. Hazırlıklarımızı büyük oranda tamamladık. Çok kısa bir zaman içerisinde dilekçe ve eklerini YSK'ya teslim edeceğiz inşallah” dedi​.

​Salıcı: “Pazartesi Günü İmamoğlu’nun Mazbatasının Verilmesini Bekliyoruz”

Seçim gecesinden bu yana İstanbul’dan ayrılmayan CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetiminden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Yüksek Seçim Kurulu’nun öncelikle Ekrem İmamoğlu’na mazbatasını vermesi gerektiğini söyledi.

Salıcı, “Türkiye çok ilginç bir seçimden geçti, geçiyor. Öyle ki aynı sandık dört kere sayıldı, geçersiz oylar sayıldı, seçim değişmedi. Bazı ilçelerde geçerli oylar sayıldı sonuç değişmedi. Maltepe’deki tüm sandıkların tümünün yeniden sayımı tamamlanacak. Sonucun değişmeyeceğini sayılmadan da biliyorduk. Çünkü istatistik diye bir bilim var. Ama kabullenmediler. Ve sonuç değişmedi, değişmiyor. Esenyurt’ta da sayım bitmek üzere. Bunlar tamamlandıktan sonra Ekrem İmamoğlu’na mazbatanın verilmesi şart. En geç Pazartesi günü İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak resmen ilan edilmeli” dedi.

İmamoğlu: “Mazbatayı Verin Kardeşim”

İlçe mitinglerine devam eden Millet İttifakı’nın İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu ise Esenyurt’ta halka hitap etti.

Yüksek Seçim Kurulu’na seslenen İmamoğlu, “Sizin kapınızı anlamsız yere çalanlara kapınızı kapatın. Görevinizi yapın, bizi normalleştirin. Bizi dünyaya rezil etmeyin. Yolumuzu açın demokrasimizi güçlendirin. Bu uyarılarımı YSK’ye yapıyorum. Mazbatayı verin kardeşim. Kuşmuş, pelikanmış beni ilgilendirmiyor. Kimsenin başarısız oldu diye bu milletin geleceğini sıkıntıya sokma hakkı yoktur. Bu millet adına size hizmet etmek için benden kaçsa ben kovalarım kardeşim. O kapıyı kilitlese ben bacadan girerim. Sayın Cumhurbaşkanı ile çok iyi anlaşır diye korkuyorlar.”

Bahçeli’nin Eleştirilerine Rağmen İmamoğlu, Fenerbahçe-Galatasaray Derbisine Gitti

Beşiktaş-Başakşehir maçını İnönü Stadyumu’nda izleyen ve “mazbatayı ver, mazbatayı ver, İmamoğlu’na mazbatayı ver” tezahüratlarına el sallayarak karşılık veren Ekrem İmamoğlu hükümet medyasından gelen eleştirilere rağmen Fenerbahçe-Galatasaray derbisini Şükrü Saraçoğlu Stadyumu’ndan seyredeceğini açıklamıştı.

Neymiş, ‘İmamoğlu neden maça gitmiş?’ Gideceğim kardeşim. Galatasaray bu şehrin takımı değil mi? Fenerbahçe bu şehrin takımı değil mi? Gideceğim kardeşim. Bu kadar net! Her iki takım da centilmence mücadele etsin” diyen İmamoğlu söylediği gibi maçta yerini aldı.

Bahçeli: “Bundan Belediye Başkanı Olmaz”

MHP lideri, Devlet Bahçeli ise Millet İttifakı’nın CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun tribünlere gitmesini “Mazbatayı stadyuma taşımak, taraflar arasındaki rekabeti siyasi düşmanlığa dönüştürmek için ekilen bir tohumdur. Çok yanlıştır. Bundan belediye başkanı olmaz” sözleriyle tepki gösterdi.

İstanbul’da itirazlar ve oyların yeniden sayımı ile uzayan süreci sonlandıracak açıklama YSK’dan bekleniyor. YSK’nın yoğun baskı altında son kararını bu hafta içinde vermesi bekleniyor.

SON HABERLER