loader
İSTANBUL’DA ÖZBEK VE ÇEÇEN AİLELERE OPERASYON

İSTANBUL’DA ÖZBEK VE ÇEÇEN AİLELERE OPERASYON

Köklü Değişim Medya

Sosyal medyada yer alan haberlere göre; bir süre önce Başakşehir ve Kayaşehir’de Özbek ve Çeçen ailelere yönelik bir dizi operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda 35 Özbek, 40 Çeçen ailenin gözaltına alındığı belirtildi.

En son sosyal medyaya yansıyan hadise ise Doğu Türkistanlı bir ailenin başına gelenlerle alakalı. Oturum izni almak için Vatan Caddesi’nde bulunan Göç İdaresi’ne gelen 3 kişilik Doğu Türkistanlı ailenin reisi Fatih Karakolu’nda gözaltına alındı. Anne ise kundaktaki bebeğiyle dışarıda kalakaldı. Kendilerine yardımcı olan Muhammed Kara isimli bir aktivistten öğreniyoruz ki bu ailenin yaşadıkları buz dağının görünen kısmı.

Kara, İslâmi vakıf ve derneklerin duyarsızlığından yakınarak, bu mültecilere kimsenin sahip çıkmadığını, avukat göndermek suretiyle hukuki süreci takip dahi etmediklerini ifade ediyor.

Yine kendisinden öğrendiğimiz kadarıyla son zamanlarda, Özbek ve Çeçen aileler başta olmak üzere yaklaşık 70-80 aileye benzer muameleler yapılıyor, oturum izni olan aileler geri gönderme merkezlerine götürülüyor. Hatta kimi muhacir çocukları ebeveynlerinin yanından alınarak yetimhanelere veriliyor.

Bu aileler başlarına gelebileceklerden korkuyor, endişe ediyorlar. Zulmünden kaçtıkları ülkelerine geri gönderilme riski ile karşı karşıya kalan aileler, kendi dertlerinin yanında Rusya, Özbekistan ve Doğu Türkistan’da bulunan aile fertleri ve akrabaları için de endişe ediyorlar. Zira zalim yönetimler, bu muhacirleri ele geçiremeyince ülkede bulunan yakınlarına baskı yapmaya başlıyorlar.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda özellikle Özbek ve Doğu Türkistanlı muhacirlerin yaşadığı sıkıntılar kamuoyunda gündem olmuş, klasik ve sosyal medya araçlarıyla yapılan baskılar sonucunda geri gönderme merkezlerinde tutulan nice aile serbest bırakılmışlardı. Bugün bu hadiselere benzer bir şekilde muhacir ailelere yapılan bu baskıcı uygulamaların devam ediyor olması, 694 sayılı KHK ile MİT kanununun 26. Maddesi’ne eklenen takas kanununu hatırlara getirdi.

___

Konu ile alakalı makale ve haberlerimize aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

·  Kafkasyalı Engelli Muhacir Sınırdışı Edilmek Üzere Gözaltına Alındı

·  Bu Adalet(!) Mide Bulandırıyor!

·  IŞİD Değil, Muhacir Operasyonu: ‘5’i Çocuk 9 Muhacir’ Gözaltında!

·  Yeni KHK İle Kimler İade Edilecek?

·  ‘21 Doğu Türkistanlı’ Ö. Faruk TEKE ile Röportaj

·  #21DoğuTürkistanlı Muhacirin Bir Kısmı Serbest Bırakıldı

·  Av. Mehmet OKATAN’la ‘21 Doğu Türkistanlı’ Üzerine Röportaj

·  ‘21 Doğu Türkistanlı’ Olarak Duyduk, Duyurmaya da Devam Edeceğiz! - 1

·  DoğuTürkistanlı Müslümanları Kime Teslim Ediyorsunuz? Zulme Rıza, Zulümdür! 

 

SON HABERLER