25 Mart 2018 - 8 Recep 1439
‘İş Ortağı’ ABD Memnun, İngiltere U/Mutsuz
2017-04-18 17:46:38 | Ajanslar - Köklü Değişim Medya | ‘İş Ortağı’ ABD Memnun, İngiltere U/Mutsuz
Referandum sonuçlarını; ABD tebrikle, Avrupa tepkiyle karşılıyor.

Köklü Değişim Medya

Donald Trump, Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde; kampanya sürecini yakından takip ettiğini söyledi ve referandum sonucu için tebriklerini sundu.

İki lider arasındaki görüşmede Trump, "Dostluğumuzu önemsiyorum, beraber yapacağımız birçok önemli iş var" ifadelerini kullandı.

Trump’un tebrik ve çalışma azminin aksine Avrupa, referandum sonucundan çok da hazzetmemiş görünüyor. AGİT VE DKİHB gözlemcileri, 16 Nisan referandumunun eşit şartların sağlanmadığı bir ortamda gerçekleştiğini ve mühürsüz pusulalarla ilgili geç açıklanan YSK kararı nedeniyle referandumun Avrupa Konseyi standartlarıyla örtüşmediğini savundu. AGİT'e önce Dışişleri sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan tepki gösterdi. Erdoğan, "Önce haddinizi bilin haddinizi. Sizin hazırlayacağınız o siyasi içerikli raporları ne görürüz ne duyarız ne biliriz. Biz yolumuza devam ederiz. Onu siz külahımıza anlatın" dedi.

Türkiye’deki siyasi nüfuzun ABD lehine “ciddi manada” evrileceğinin sinyali olan referandum, Avrupa (İngiliz) nüfuz alanının da “ciddi manada” daraldığının bir göstergesi olarak dikkat çekiyor. Avrupa’dan yükselen eleştiriler ve AGİT gözlemcilerinin “Avrupa Konseyi standartlarıyla örtüşmediği” yönünde verdikleri raporlar, Türkiye üzerindeki etki alanının el değiştirmesine yönelik Avrupa’nın –dolayısıyla İngiltere’nin- tepkisi olarak yorumlanıyor.  

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilâtı'nın (AGİT) 16 Nisan referandumunu izlemek üzere görevlendirdiği gözlemciler, referandumun yetersiz bir yasal çerçevede gerçekleştiğini ve pusulaların sayımıyla ilgili geç açıklanan YSK kararı nedeniyle Avrupa Konseyi standartlarıyla örtüşmediğini savundu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Delegasyon Başkanı Cezar Florin Preda, Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyesi olduğunu hatırlattı. Gözlemciler, YSK'nın seçim devam ederken mühürsüz oy pusulası ve zarfları da saymayı kabul etmesini gerekçe gösterdi.

Referandumun eşit şartlara sahip olmayan bir ortamda gerçekleştiğini belirten gözlemciler, sürecin teknik açıdan iyi idare edilmiş olmakla birlikte, seçmenlere reformun kilit unsurları hakkında tarafsız bilgi sunulmadığını ve temel özgürlüklerle ilgili sınırlandırmaların olumsuz etkisi olduğunu ifade ettiler.

Preda, referandum günü bazı bölgeler haricinde ciddi sorunlarla karşılaşılmadığını fakat sadece oy kullanma noktalarında sivil toplum gözlemcilerinin yokluğunun üzücü olduğunu söyledi. Genel olarak referandumun Avrupa Konseyi standartlarını karşılamadığını ve yasal çerçevenin gerçek bir demokratik süreci sağlamada yetersiz kaldığını ekledi.

Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Birimi Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti (DKİHB) Başkanı, Tana de Zulueta, “Mevcut siyasi atmosferde referandumun, gerçek bir demokratik referandumun gerçekleşmesi için vazgeçilmez olan temel özgürlüklerin kısıtlandığı olağanüstü hal altında yapıldığını ve tarafların, davalarını seçmenlere anlatabilmek için eşit olanaklara sahip olamadığını” belirtti.

DKİHB gözlemcilerinin oy verme ve sandık açma sırasında oy verme noktalarına bazen erişimlerinin kısıtlandığını veya engellendiği ifade edildi. Oy verme noktalarının içinde ve dışında polisin genel olarak mevcut olduğu rapor edilirken, bazı durumlarda polisin oy verme noktasına erişiminden önce seçmenlerin kimlik belgelerini kontrol ettiğine dikkat çekildi. 

Dışişleri tepkisi

Bu ifadelere tepki gösteren Dışişleri Bakanlığı ise “Sözkonusu ilk bulgular raporu da bu taraflı ve ön yargılı yaklaşımın bir yansımasıdır.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Erdoğan: Külahımıza anlatın

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise, Beştepe'de toplanan kalabalığa hitap ederken bu konuya değindi. Erdoğan şunları söyledi:

"AGİT diye bir örgüt var Avrupa'da. Şimdi bunlar kendilerine göre bir rapor hazırlıyorlar, 'Türkiye'deki seçimler şöyle olmuş, böyle olmuş.' Önce haddinizi bilin haddinizi. Sizin hazırlayacağınız o siyasi içerikli raporları, biz ne görürüz ne duyarız ne biliriz. Biz yolumuza devam ederiz. Onu siz külahımıza anlatın."

Amerika memnun, Avrupa mutsuz

Türkiye, Trump tarafından “Dostluğu önemsenen ve beraber birçok önemli iş yapılacak devlet” payesini göğsüne takarak referandumdan çıkarken, Avrupa/İngiltere, temellerini attığı Türkiye Cumhuriyet’indeki nüfuzunu tamamıyla kaybetmemek için bir takım uluslararası örgütleri öne sürmüş görünüyor. Referandumun “tarafsızlığına” düşürülecek bir gölgenin, uluslararası kamuoyunda tepkiler meydana getirmesi suretiyle referandumun iptal edilmesinin gündeme gelmesi çabası, Avrupa’nın son kozları olarak görülüyor.

Buna mukabil, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Boşuna uğraşmayın, atı alan Üsküdar’ı geçti” ve yine “Biz yolumuza devam ederiz. Onu siz külahımıza anlatın” sözleri, Cumhuriyet’in kurucu baskıcı laik İngilizci akla bir meydan okuma; “dostluğu önemsenen ve beraber birçok önemli iş yapılacak devlet” payesini aldığı Amerika’ya da bir “selam çakma” olarak değerlendiriliyor.


Yorumlar

SON HABERLER