loader
İRAN: “HEM ABD, HEM TÜRKİYE SURİYE’DE İŞGALCİ”

İRAN: “HEM ABD, HEM TÜRKİYE SURİYE’DE İŞGALCİ”

Köklü Değişim Medya

ABD askerlerinin çekilme aşamasının ardından Türkiye’nin ‘Güvenli bölge’ oluşturmasına dikkat çeken İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “Bir işgal başka bir işgalin alternatifi olamaz” diye uyarıda bulundu.

Zarif, “Ankara ve Şam arasında en ufak bir diplomatik temas için bile arabulucu olmaya hazırız” mesajının altını çizdi.

Öte yandan Suriye kaynakları, dün İran'dan gelen üst düzey bir heyetin Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ile görüşmesi sürerken, başka bir İranlı heyetin Fırat'ın batısındaki İran milislerini ziyaret ettiği bilgisini verdi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Pazar günü yaptığı açıklamada, Suriye'nin "İran dış politikasının önceliği olduğunu" söyleyerek, şu anki ilişkilerini aynı düzeyde uzun vadede sürdürme çağrısı yaptı. İran Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti ise, "ABD askerlerinin isteseler de istemeseler de Suriye'den ayrılacaklarını" kaydetti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne (SOHR) göre, İranlı bir heyet dün Meyadin şehrini ziyaret etti. Heyet, burada yer alan gençlere çatıştıkları bölgelere geri dönmeye, İran kuvvetlerinin ve milislerin arasına katılmaya çağırarak, soruşturmaya tabi tutulmayacaklarına dair söz verdi.

İran'ın kontrolündeki Temr mahallesinde yapılan kapsamlı toplantıya bölgedeki diğer mahallelerin muhtarları ve bölgenin tanınan aileleri katıldı.

SOHR, İran heyetinin Suriye'deki Fırat Nehri'nin batısı ve Deyr-i Zor'un doğusunda yer alan Vakıa kentindeki gençleri, İran kuvvetlerine katılmaya çağırdığını aktardı.

İran'da yayın yapan Kayhan gazetesi, İran Şehircilik ve Yeniden Yapılanma Bakanı Muhammed İslami'nin, "Irak’tan geçen İran ve Suriye arasındaki geçiş yolunun transit hale getirmeyi hedefliyoruz" dediğini aktardı.

Suriye'ye gerçekleştirdiği son ziyaretin ardından çalışmaya başladıklarını söyleyen Bakan, ilk aşamanın, iki ülkeyi birbirine bağlayan 141 kilometre uzunluğunda bir otoyol yapmak olduğunu kaydetti. İran Karayolları'nın bakanlığın desteğiyle yerel bir firma ile sözleşme yaptığını ve ilk etapta 75 kilometrelik kısım için 600 milyar İran tümeni ödeneceğini açıkladı.

Öte yandan Tahran ziyaretinin ikinci gününde olan Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, İran Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti ile görüşmeden önce İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi.

Ruhani, "Suriye'de tam istikrar ve güvenlik, İran için önemli bölgesel hedefler arasında" diye ifade etti. Ruhani şöyle dedi: "ABD öncülüğünde yapılması planlanan bölgedeki büyük komploya karşı Suriye'nin kazandığı zafer, Suriye halkı ve bölge için büyük bir zafer olacağı konusunda hiçbir şüphemiz yok."

İran Türkiye'yi Uyardı

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Rus devlet medyasına yaptığı açıklamada, ülkesinin Ankara ile Şam arasında arabuluculuk rolü oynayacağını duyurdu. Ankara’nın Suriye sınırındaki bir “güvenli bölge” kurma konusundaki ısrarını üstü kapalı eleştiren Zarif, “Bir İşgal, başka bir işgale alternatif olamaz” diye konuştu.

Zarif, Rusya'nın RT televizyon kanalına verdiği demeçte, Soçi zirvesinin "anayasa komitesinin oluşumunu, İdlib'deki durumu ve ABD birliklerinin Suriye'den çekilmesini ele alacağını" kaydetti.

İsrail’in Suriye’ye yönelik saldırılarının da üç liderin masasında olacağını ifade etti. İsrail’in Suriye’deki ihlalleri meselesinin İran’ın ısrarıyla gündeme getirildiği düşünülüyor. Zira Rusya, İsrail’i Suriye’deki ihlalleri nedeniyle eleştirmekten kaçınmıştı. Özellikle son haftalarda iki ülkeden askeri ve güvenlik heyetleri telefon görüşmeleri gerçekleştirmiş ve “Suriye’de hava sahasının ihlali konusunda yeniden iletişimde olmak” üzerinde mutabık kalınmıştı.

Zarif, İran tarafının "İsrail'in Suriye'ye yönelik saldırılarını Rus tarafı ile görüştüğünü" belirterek, “İsrail ulusal çıkarlarımızı tehdit ederse uygun zamanda yanıtını alır” şeklinde konuştu. Suriye’nin kuzeyindeki duruma da değinen İranlı Bakan, “Biz, Ankara ve Şam arasında arabulucu olmaya hazırız” dedi.

SON HABERLER