loader
İRAN-IRAK SINIRINDA 7.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

İRAN-IRAK SINIRINDA 7.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Köklü Değişim Medya

Irak'ın Süleymaniye ve Halepçe kentlerinin kesiştiği noktada "7.3" büyüklüğünde deprem meydana geldi. Irak'ta 7, İran'da ise 328 kişinin öldüğü, 2.500 kişinin yaralandığı açıklandı. Çok sayıda kişi hâlâ enkaz altında...

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu, depremin Halepçe'nin 31 kilometre güneybatısında ve "7.3" büyüklüğünde olduğunu duyurdu. Merkez üssü Irak'ın Halepçe kenti olan depremin İran, Suriye, İsrail, Azerbaycan ve Kuveyt’in yanı sıra Türkiye’de de hissedildi. Hakkâri, Van, Muş, Batman, Diyarbakır, Malatya ve Şırnak’ta sarsıntıyı hissedenler sokaklara çıktı.

Irak'ta meydana gelen depremin en şiddetli yaşandığı Süleymaniye ilinin Derbendihan ilçesinde depremde onlarca ev hasar görürken bir apartman yıkıldı. Depremin vurduğu İran'ın Kırmaşan bölgesinde 70 bin kişinin evini terk ettiği belirtiliyor…

Derbendihan Barajı'na Yakın Yerlere Tahliye Çağrısı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Ziraat ve Su Kaynakları Bakanı Abdulsettar Mecid, yaptığı yazılı açıklamada, Süleymaniye'deki barajda hasar meydana geldiğini, zararın boyutlarının tespiti için çalışma başlatıldığını bildirdi.

Mecid, zararın tespiti ve olası bir felaketin önüne geçilmesi için özellikle baraj zemininde incelemelerin yapılacağını belirterek, evleri baraja yakın olanlara can güvenlikleri için bölgeden uzaklaşmaları çağrısında bulundu.

Irak'taki Camilerde SELA Okundu

Irak devlet televizyonu, Kerkük ve Süleymaniye'nin bazı yerleşim yerlerindeki evlerin maddi hasar gördüğünü bildirdi. Depremin ardından ülke genelindeki camilerde sela okundu.

Kızılay Yardım Gönderdi

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, depremin ardından Erbil'deki Türk Kızılayı ekibinin bölgeye hareket ettiğini, öncü bir araç ve müdahale ekibinin de karayoluyla Türkiye'den yola çıktığını bildirdi. Kınık Twitter'daki açıklamasında, "Ekiplerimizi bölgeye sevk ediyoruz, Irak Kızılayı ile irtibat halindeyiz" mesajını paylaştı.

Türk Kızılayı Doğu Anadolu Bölge Afet Yönetim Merkezi, Irak’taki depremin ardından harekete geçti. Muş’un Hasköy ilçesindeki depolardan Irak’a gönderilmek üzere ilk etapta bin adet çadır tırlara yüklenmeye başlandı. Konuyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Türk Kızılayı Doğu Anadolu Bölge Afet Yönetim Merkezi Müdürü Baran Akar, Irak’taki depremin ardından harekete geçtiklerini söyledi. Akar, “Depremin hemen ardından depolarımızı açtık ve çadırları tırlara yüklemeye başladık. İlk etapta bin adet çadır göndereceğiz” dedi.

AFAD: Türkiye'de Herhangi Bir Can Kaybı ve Yaralı Olduğu Bilgisi Yok

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Irak'ta meydana gelen depreme ilişkin, "İran tarafından yapılan açıklamada '6 can kaybı' rakamı var. Irak makamlarıyla irtibat halindeyiz. Türkiye'de de bu deprem hissedildi. Birçok ildeki AFAD ekipleri eliyle o illerde yıkım var mı, diye araştırdık. Türkiye'de herhangi bir binanın hasarlandığı ya da can kaybı, yaralı bilgisi şu ana kadar ulaşmadı. Bu ülkemiz açısından sevindirici bir durum." dedi.

Öte yandan Kandilli Rasathanesi de deprem şiddetini "7.1", merkez üssünü ise İran olarak açıkladı.

Cizre Devlet Hastanesi Acil Servisi Tedbir Amaçlı Boşaltıldı

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan deprem sonrası Twitter'dan yaptığı açıklamada, 'Adana ve Mersin Şehir hastanelerimiz olası hasta ve yaralı sevki için teyakkuza geçirilmiştir. Şırnak, Ş.Urfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay illerimizde birer adet ağır iklim tipi Sahra Hastanesi hazırlanmıştır. Afetzedelerin gerektiğinde kara ve hava ambulansları ile sevki için 10’u 4 sedyeli olmak üzere 40 kara ambulansı hazır beklemektedir. Sağlık Bakanlığı olarak milletimiz adına Irak ve İran halkları için her türlü yardıma hazırız. Tüm afetzedelere geçmiş olsun." ifadelerini kullandı.

Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak ve ilçelerinde sarsıntıyı hisseden halkın evlerinden dışarıya çıktığı görüldü. Bölgede paniğe neden olan depremde can ya da mal kaybı olup olmadığına ilişkin henüz resmi açıklama yapılmadı.

Bu arada Cizre Devlet Hastanesi acil servisinin kısa süreliğine tedbir amaçlı boşaltıldı.

Köklü Değişim Medya olarak, #Depremde yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.

SON HABERLER