loader
İDLİB’DE CAMİİ VE PAZAR YERİ BOMBALANDI: 20 ÖLÜ, 80 YARALI

İDLİB’DE CAMİİ VE PAZAR YERİ BOMBALANDI: 20 ÖLÜ, 80 YARALI

Köklü Değişim Medya

Rusya'nın, “gerginliği azaltma bölgesi” İdlib’de düzenlediği hava saldırısında bir camii ve pazar yeri hedef alındı. İlk belirlemelere göre 20 sivil hayatını kaybetti, 80 sivil yaralandı.

Suriye'de "İdlib gerginliği azaltma bölgesi" sınırları içerisinde yer alan Zerdene köyündeki hava saldırılarında ilk belirmelere göre en az 20 sivil hayatını kaybetti, 80 sivil yaralandı.

İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Müdürü Mustafa Hac Yusuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gece saatlerinde İdlib ilinin kuzey kırsalındaki Zerdene köyüne hava saldırısı düzenlendiğini açıkladı.

"Hava Saldırıları Pazar Yerine ve Bir Camiinin Yakınına Düzenlendi"

Yaralılar arasında 5 Sivil Savunma görevlisinin de olduğunu belirten Hac Yusuf, "İdlib'in Zerdene köyündeki pazar yerine ve bir camiinin yakınına düzenlenen hava saldırısında en az 20 sivil hayatını kaybetti, 80 sivil yaralandı." açıklamasında bulundu.

Muhaliflere ait uçak gözlemevinden yapılan açıklamada, "Hava saldırılarını Lazkiye'den kalkan SU 24 tipi Rus savaş uçakları gerçekleştirdi." beyanında bulunuldu.

Sivil Savunma ekipleri, saldırı sonrası arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

Suriye'nin kuzeybatısında, askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolündeki İdlib, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında "gerginliği azaltma bölgesi" ilan edilmesine rağmen özellikle sivil yerleşim yerleri, Esed rejimi ve Rusya tarafından bombalanmaya devam ediyor.

SON HABERLER