loader
İDLİB’İ KUŞATMA OPERASYONU SONA ERMEK ÜZERE

İDLİB’İ KUŞATMA OPERASYONU SONA ERMEK ÜZERE

Köklü Değişim Medya

TSK, Astana’da alınan kararlar çerçevesinde Suriye'nin İdlib iline 11. ateşkes gözlem noktasını tesis etti.12'inci gözlem noktasının kurulmasıyla birlikte, ateşkes gözlem hattı tamamlanacak.

TSK, Kazakistan'ın başkenti Astana'da garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde, 12 Ekim 2017'de İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes takibi için başlattığı misyonu sürdürüyor.

İdlib'deki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK konvoyu İdlib'in güney kırsalındaki Zaviye bölgesinde 11. gözlem noktasını kurdu.

TSK unsurlarının yeni gözlem noktasının çevre güvenliğiyle ilgili çalışmaları devam ediyor.

Rus Askeri Heyeti Gözlem Noktaları İçin İdlib’de

Suriyeli rejim yanlısı medya kaynaklarına göre, Rus gözlem heyetinin Hicaz demiryolunun doğusundaki İdlib’in doğu kırsalına Rus gözlem noktalarının kurulmasına hazırlık amacıyla gezdiğini bildirdi.

Heyetin Umm Sahrij ve Tal Marek köylerini ziyaret ederek, demiryolunun diğer tarafında bulunan Türk mevkilerinin karşısına Rus noktalarını kuracağı bildirildi.

Tsk'nın Gözlem Noktaları

TSK'nın ateşkes gözlem misyonu için konuşlandığı noktaların birkaç kilometre karşısında Beşşar Esed rejimi ordusu unsurları ve İran destekli yabancı gruplar bulunuyor.

Türkiye sınırına 40 kilometre uzaklıktaki Hader beldesinin Tel Eys köyünde kurulan 6 nolu ve sınıra yaklaşık 35 kilometre mesafedeki Anadan ilçesi kırsalında bulunan 4 nolu gözlem noktası, Halep kırsalına hakimiyetiyle stratejik öneme sahip. İki nokta da rejim mevzilerine çok yakın konumda.

Türkiye-Suriye sınırında en uzak gözlem noktası, yaklaşık 88 kilometre içerde bulunan Hama kırsalındaki Tel es Savvan'da (Morik) kurulan 9 nolu nokta.

12. Gözlem Noktasıyla Ateşkes Gözlem Hattı Tamamlanacak

İdlib'in güneybatısında Zeytinlik bölgesindeki 12 nolu gözlem noktası ise sınıra yaklaşık 500 metre mesafede olmasıyla en yakın nokta konumunda.

Son gözlem noktasının  kurulmasıyla birlikte, İdlib'in kuzeyinden başlayan, Suriye toprakları içinde bir yay çizerek İdlib'in güneybatısında son bulan ateşkes gözlem hattı oluşturulmuş olacak.

SON HABERLER