21 Şubat 2018 - 5 Cemaziye'l-Ahir 1439
HÜDA PAR Yöneticilerine Skandal Hapis Cezası
2017-07-06 12:45:49 | Doğruhaber | HÜDA PAR Yöneticilerine Skandal Hapis Cezası
HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcıları M. Bahattin Temel ve Sait Şahin ile Rehber TV Genel Yayın Yönetmeni Fikret Gültekin, FETÖ yargısı kumpasının devam eden yargı süreci sonunda 6'şar yıl 3'er ay hapis cezası aldılar.

Köklü Değişim Medya

FETÖ yargısının tertiplemiş olduğu kumpas davaların birinde daha şok edici karar çıktı. 2011'yılında sivil toplum kuruluşları aracılığıyla toplumsal hizmette bulunan ve bugün Türkiye'nin etkin siyasi partilerinden HÜDA PAR'ın genel başkan yardımcılarına "örgüt üyeliği"nden 6'şar yıl 3'er ay hapis cezası verildi.

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcıları Bahattin Temel ve Sait Şahin ile Rehber TV Genel Yayın Yönetmeni Fikret Gültekin'in 6'şar yıl 3'er ay hapis cezası aldıklarını belirten dava avukatı Hasan Bozdaş, FETÖ yargısının tertiplemiş olduğu kumpas ve sahte delillerle, İslami Sivil Toplum Kuruluşları ile farklı camiaların hedef alındığı bilinmesine ve delillendirilmesine rağmen kumpasa uğrayan kişilerin yeniden ceza almalarının çok düşündürücü olduğunu söyledi.

17 Ocak 2011'de "Hizbullah üye ve yöneticisi" oldukları iddiasıyla gözaltına alınan; Mehmet Bahattin Temel, Sait Şahin ve Fikret Gültekin'e örgüt yöneticiliğinden 12'şer yıl, 6'şar ay ceza verilmiş, dosya Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu. Dosyayı yeniden gören yerel mahkeme sanıklara "örgüt üyeliğinden" 6'şar yıl 3'er ay hapis cezası vermişti.

Dava avukatlarının dosyayı temyiz etmesinden sonra, Yargıtay 11 kişi hakkında beraat kararı verirken, 3 kişi hakkında ise "örgüt üyesi" oldukları iddiasıyla 6'şar yıl 3'er ay hapse mahkûm etti.

Dava avukatı Bozdaş, bugün İstanbul Anadolu 11'inci Ceza Ağır Mahkemesi tarafından Mehmet Bahattin Temel, Sait Şahin ve Fikret Gültekin'in "terör örgütü üyeliği" iddiasıyla 6'şar yıl 3' er ay hapse mahkûm edildiğini söyledi.

2011 yılında FETÖ yargısının bir kumpası sonucu bu davanın hazırlatıldığına dikkat çeken Bozdaş, “FETÖ tarafından İstanbul Mustazaf-Der ve onunla beraber diğer sivil toplum kuruşu yöneticisi ve üyesi kişilere yönelik soruşturma başlatılmış ve mahkûmiyet kararları verilmişti. Kanun yolu aşamaları sonrasında dosya Yargıtay'dan bozulup geri döndü. Yargıtay ilamına göre, Bahattin Temel, Sait Şahin, Fikret Gültekin haricindeki diğer sanıkların beraat etmesi gerektiği, M. Bahattin Temel, Sait Şahin ve Fikret Gültekin'in ise suç vasfında yanılgıya düşerek 'terör örgütü yöneticiliği' değil, 'terör örgütü üyeliği'nden ceza almaları gerektiği ifade edildi. Bu üç kişi bugün ‘terör örgütü' üyeliğinden ceza aldı. FETÖ'nün başlatmış olduğu bir kumpas ve sahte delillerle diğer İslami sivil toplum kuruluşları ve Müslüman camiaları hedef aldığı bilinmesine rağmen bu kişilerin ceza alması çok düşündürücüdür.” dedi.

Dosyada bu kişiler hakkında ceza almalarını gerektirecek herhangi bir delilin olmadığını söyleyen Bozdaş, “Sanıklar, sivil toplum hizmeti gerçekleştiren, bu kapsamda da toplumun takdirini kazanan ve önemli hizmetler gerçekleştiren kişiler. Toplumdaki mevcut konumları da düşünüldüğünde cezalandırılmaları oldukça düşündürücüdür.” ifadelerini kullandı.

"FETÖ'nün başlatmış olduğu bir soruşturma, sahte delillerle ve toplumum önde gelen Müslüman kişiliklerinin hedefe gösterilmesi neticesinde başlatılan bir soruşturma." diyerek dava sürecinden önce başlayan kumpasa işarete eden Bozdaş, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu kişiler hakkında dosyada soyut isnatlar haricinde bir şey yok. Tamamen sivil toplum kuruluşu hizmetleri yürütmeleri 'terör örgütü' faaliyetiymiş gibi gösterildi. Bunun üzerine de kendileri 'terör örgütü' üyeliğinden cezalandırıldılar. Anayasal hakların kullanımının geldiği netice çok acı verici bir durumdur."

Bozdaş, temyiz yolunun açık olduğunu ve dosyayı yeniden Yargıtay'a göndereceklerini belirtti. 15 Temmuz ABD destekli darbe girişiminin yıl dönümüne kısa süre kala, darbe girişiminin karşısında etkin bir şekilde durmuş HÜDA PAR yöneticileri hakkında böylesi bir kararın çıkması kamuoyu tarafından ise dikkat çekici bulundu. Konu hakkında özellikle sosyal medyada yoğun tepkilerin dile getirildiği görüldü.

10 Gün Önce de Yılmaz Çelik Tutuklanmıştı

Hizb-ut Tahrir'e üyelik suçlaması ile Yılmaz Çelik, bayrama 2 gün, oğlunun düğününe 1 hafta kala 23 Haziran 2017 tarihinde iftar sofrasında Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından tutuklandı.

Yılmaz Çelik’e atfedilen suç, Eski ATO Başkanı’na Bayram tebriği göndermek ve "FETÖ"nün Hizb-ut Tahrir'e yönelik kumpas ve iftiralarını çürüterek cevap vermesi, kendisi hakkında ki sözde iddialar da suç delili olarak kabul edildi. Bu suçlamalar sebebi ile Yılmaz Çelik'e; 7,5 + 7,5 =15 yıl ceza verildi.

Allah’ın dinini hayata hakîm kılmak ve Raşidî Hilafeti tekrar ikame etmek için çalışan ve bir dava adamı olan Yılmaz Çelik’in tutuklanması zalimlerin kötü akıbetini, dava adamlarının da izzetini artırır.

Hizb-ut Tahrir, HÜDA-PAR ve diğer camialardaki Müslümanlara yapılan bu baskılar gösteriyor ki, "laik rejimin" İslama ve Müslümanlara karşı bakışı değişmemiş olup, düşman ceza hukuku uygulamasına devam edilmektedir.

Allah zalimlerin değil mazlum ve samimi dava adamlarının yardımcısıdır.


Yorumlar

SON HABERLER