loader
HOUSTON ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİLER ABD’Yİ REZİL ETTİ

HOUSTON ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİLER ABD’Yİ REZİL ETTİ

Köklü Değişim Medya

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, konuşma yapmak için gittiği Houston Üniversitesinde, “İsrail”in Gazze'deki katliamı karşısındaki tutumu nedeniyle protesto edildi.

Donald Trump yönetiminde “İsrail”in en güçlü savunucularından biri olarak öne çıkan Haley'e, Houston Üniversitesinde yaptığı konuşma sırasında adeta tepki yağdı. Nikki Haley, konuşmasına başlar başlamaz, üzerinde Filistin yazılı tişört giyen bir öğrenci ayağa kalkarak, ''Nikki Haley, ellerinde kan var. Soykırıma katılmaya devam ediyorsun. Teröristlerin ve sömürgecilerin suç ortağısın'' şeklinde tepki gösterdi.

'Dünyadaki Adaletsizlikleri Görmezden Geliyor'

Haley'i protesto eden öğrenciye salondan alkışlarla destek gelmesinin ardından çok sayıda öğrenci ayağa kalkarak, "Nikki, Nikki seri cinayet işlendiğini görmüyor musun? Nikki, Nikki gizleyemezsin soykırıma imza attın'' sloganları attı. Filistin'e destek veren öğrenciler, Facebook'tan da yazılı bir açıklama yaparak, Haley'i, 'Filistin halkına karşı bariz ayrımcılık yapmak ve dünyadaki adaletsizlikleri görmezden gelmekle' eleştirdi.

Nikki Haley'i “İsrail”in Gazze'deki katliamına yönelik soruşturma yürütülmesini engellemekle' suçlayan öğrenciler, Haley'in kendini “İsrail” karşıtı sesleri susturmaya adadığını da ifade etti.

Haley, BM Güvenlik Konseyinde, Gazze'deki protestolarda “İsrail”in kendisini savunduğunu ve maksimum itidal gösterdiğini öne sürmüştü.

“İsrail” askerlerinin, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını protesto etmek ve Nekbe'nin (Büyük Felaket) 70'inci yılını anmak isteyen göstericilere ateş açması sonucu 60'tan fazla Filistinli yaşamını yitirmiş, 3 binden fazla kişi de yaralanmıştı.

SON HABERLER