loader
HİZB-UT TAHRİR “HİLÂFET’İN İLGASI”NIN YILDÖNÜMÜ VESİLESİYLE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLEDİ

HİZB-UT TAHRİR “HİLÂFET’İN İLGASI”NIN YILDÖNÜMÜ VESİLESİYLE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER DÜZENLEDİ

Köklü Değişim Medya

Hizb-ut Tahrir, Hilâfet’in kaldırıldığı 28 Recep 1342 tarihini Müslümanlara hatırlatmak ve Râşidî Hilâfet’in yeniden kurulmasına çağrıda bulunmak adına birçok ülkede çeşitli faaliyetlerde bulundu.

•FİLİSTİN

Mescid-i Aksa’da Müslümanlara “Allah’tan Yardım ve Yakın Bir Fetih” başlıklı bir çağrı yapan Hizb-ut Tahrir, Filistin’in birçok şehrinde bulunan mescit ve salonlarda da Hilâfet’in gerekliliğe dair hatırlatmalarda bulundu.

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve yazı

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, kalabalık ve açık hava

•Filistin/Tulkarem’de Ömer Bin Hattab Camii’nde “Hilâfet, Allah’tan Bir Zafer ve Yakın Bir Fetihtir” konulu konuşma düzenledi.

Konuşmayı gerçekleştiren Ebu Enes El-Hosari tarihten ders çıkarılması gerektiğine vurgu yaptı. El-Hosari Hilâfet’in yıkılışının yıldönümünü hatırlattı ve tekrar ikamesinin yolunu anlattı. Ayrıca Ümmetin Âlimlerine, ordularına ve gençlerine seslenerek Hilâfet çağrısına icabet etmelerini ve bu büyük farzı yerine getirmeye davet etti.

Daha sonra İsra ve Mirac hakkında konuşan El-Hosari, El-Aksa’nın önemine vurgu yaptı. Aksa’nın kurtuluşun tek yolunun Salahaddin Eyyubi'nin Hittin savaşıyla kazanması gibi ancak mümkün olduğunun altını çizdi.

•Hizb-ut Tahrir, Filistin/El-Halil’in batısındaki Atena şehrinde Ömer Mescidi’nde “Hilâfet'in İkamesi Kaçınılmazdır” konulu konuşma düzenledi.

Konuşmada geçen önemli başlıklar:
1. Allah’ın zaferine güvenmek ve Hilâfet Allah’ın vaadi Rasulullah’ın müjdesidir.
2. Ümmet maruz kaldıklarına rağmen değişim için hazırdır
3. Kâfirlerin Ümmete saldırılarının yoğunlaşması Hilâfet'in ikamesi ile Batının menfaatlerinin zarar görecek olmasını bilmeleridir.

Konuşma dua ile sonlandırıldı.

•Filistin/Kalendiya Kampında “Hilâfet, Allah’tan Bir Zafer ve Yakın Bir Fetihtir” konulu konuşma düzenlendi. Konuşmada Hilâfet'in yıkılışının Ümmetin düşmanları tarafından planlandığını, çünkü sömürgeci kâfirlerin Hilâfet'in önemini fark ettiklerini ve Müslümanları küçük devletçiklere böldüklerine vurgu yaptı.

Ayrıca günümüzdeki Müslümanların durumu ile tek bir devlete sahip olduklarındaki Müslümanların durumu karşılaştırıldı ve Theodor Herzl’in Filistin için verdiği para teklifi karşısında Sultan Abdulhamid’in duruşu anlatıldı.

Son olarak Batı’nın Hilâfet’in ikamesini engellemek için çok çalıştığını, fakat buna engel olmayacakları ve ikamesinin sadece zaman meselesi olduğu söylendi.

30 Mart 2019 Cumartesi günü Kalkilya’daki Ebu Ubeyde Camii'nde seminer düzenlendi.

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi

Hizb-ut Tahrir Mübarek Toprak Filistin Medya Bürosu üyesi Ala Ebu Salih yaptığı konuşmasında Hilâfet'in hayal olmadığını gerçek bir proje olduğunu söyledi.

Hilâfet sömürgecileri ülkelerimizden yok etmenin tek yoludur ve dünyayı kapitalizmin baskısından kurtaracaktır. Bu sebeple sömürgeciler ve uşakları Hilâfet'in ikamesini engelleyebilmek için aldatıcı kampanyalar düzenlemektedir.

Batının Hilâfet'in dönüşünden korkması ve liderlerinin bu konudaki uyarıları Hilâfetin gerçek bir proje olduğunu doğrulamaktadır. Eğer böyle olmasaydı Hilâfet'i engellemek için araştırmalar, planlar ve siyasetler neden yapılıyor?

Ebu Salih Müslümanlara seslenerek Hilâfet'in ikamesi kaçınılmaz bir mesele olduğu ve Hilâfet'in ikamesi için bütün enerjilerin harcanması gerektiğini söyledi.

•LÜBNAN

Hizb-ut Tahrir Lübnan Vilayeti tarafından organize edilen “Laiklik Karşısında Âlimlerin Rolü” başlıklı uluslararası konferansa ise çeşitli ülkelerden seçkin âlimler katıldı. Konferansa Türkiye’den de İlahiyatçı-Yazar Abdullah İmamoğlu katıldı.

•TUNUS

Hizb-ut Tahrir Tunus, “Sömürgeciliği Söküp Atmak ve Râşidî Hilâfet’i Kurma Yolunda Ümmetin Devrimi” konulu büyük bir konferans düzenledi.

 

Birçok şehirde Hilâfet konulu yürüyüş ve seminerler yapılan Tunus’ta Hizb-ut Tahrir Tunus Kadın Kolları da hanımlara yönelik konferanslar gerçekleştirdi.

•SUDAN

Hizb-ut Tahrir / Sudan Vilayeti, “Hilafetin Yıkılış Yıldönümünde Hizb-ut Tahrir / Sudan Vilayeti’nden Müslümanlara Sıcak Bir Çağrı” başlıklı bildiri ile aşağıdaki illerde Müslümanlara sıcak bir çağrı yaptı:
1- Hartum, Jackson Noktası. 2- Omdurman, Şehitler Noktası. 3- Bahri, Merkez İstasyon. 4- Wad Madani, Büyük Pazar ve Otobüs Durağı. 5- Kadarif, Demiryolu Camisi civarı. 6-Port Sudan, Ulu Cami yanı. 7- El Ebyad, Pazar Yeri ve Zaferler Anıtı yanı. 8- Nyala, Halk Pazarı.

Hizb-ut Tahrir Sudan Vilayeti Kadın Kolları da Sudan’da hanımlara yönelik konferanslar gerçekleştirdi.

 

•ENDONEZYA

Endonezya’da ise birçok şehirde onlarca konferans, panel, seminer ve yürüyüş etkinlikleri yapıldı. Çocuklar ve kadınlar tarafından Hilâfet’i hatırlatan ve yeniden ikamesine çağrı yapan etkinlikler düzenlendi. Yine yüzlerce âlimin bir araya geldiği toplantılarda Ümmetin kurtuluşunun ancak Hilâfet ile olacağı konusunda ittifak edildi.

Click to enlarge image 2019_03_31_Indo_Ulama_Multaqo_1.JPG

•MALEZYA

Hizb-ut Tahrir Malezya tarafından 28 Recep Hilâfet’in ilgası sebebiyle birçok yerde konferans ve etkinlikler düzenledi.

•TÜRKİYE

Hizb-ut Tahrir Türkiye Vilayeti, 3 Mart 2019 tarihinde “Uluslararası İslâm İktisat Konferansı” düzenledi. Hizb-ut Tahrir Türkiye Vilayeti tarafından düzenlenen konferansta akademisyenler, ekonomik krizlere çözüm olarak İslâm’ın iktisat nizamına vurgu yaptı.

•BELÇİKA

Hilafetin yıkılışının yıldönümünde Hizb-ut Tahir’in düzenlediği dünya çapındaki etkinlikler çerçevesinde Hizb-ut Tahrir Hollanda Amsterdam’da “İslâm Karşıtı Politika Altında Güvenlik Yok” konulu siyasi seminer düzenledi.

Kur’an tilaveti ile başlayan seminer Hizb-ut Tahrir Hollanda Medya Temsilcisi Okay Pala’nın konuşmasıyla devam etti. Okay Pala, İslâm karşıtı politikanın başlangıcı ve sebepleri hakkında konuştu.

Ayrıca biz Müslümanlar olarak İslâm kimliğimizi korumamız ve İslâm’ı Batı medeniyetine tek alternatif olarak sunmamız gerektiğinin altını çizdi.

Seminerin ikinci bölümünde soru-cevaba yer verildi. Batı’daki İslâm karşıtı politika ile nasıl tavır takınılması gerektiği, Müslümanların karşılaştığı zorluklar karşısında birliğinin önemi gibi hususlar sorular arasında yer aldı.

•HOLLANDA

Hilafetin yıkılışının yıldönümünde Hizb-ut Tahir’in düzenlediği başlattığı dünya çapındaki etkinlikler çerçevesinde Hizb-ut Tahrir Hollanda Amsterdam’da “İslâm Karşıtı Politika Altında Güvenlik Yok” konulu siyasi seminer düzenledi.

Kur'an tilaveti ile başlayan seminer Hizb-ut Tahrir Hollanda Medya Temsilcisi Okay Pala’nın konuşmasıyla devam etti. Okay Pala, İslâm karşıtı politikanın başlangıcı ve sebepleri hakkında konuştu.

Ayrıca biz Müslümanlar olarak İslam kimliğimizi korumamız ve İslâm’ı Batı medeniyetine tek alternatif olarak sunmamız gerektiğinin altını çizdi.

Seminerin ikinci bölümünde soru-cevaba yer verildi. Batı’daki İslâm karşıtı politika ile nasıl tavır takınılması gerektiğini, Müslümanların karşılaştığı zorluklar karşısında birliğinin önemi sorular arasında yer aldı. 

•KENYA

Hizb-ut Tahrir/Kenya, 27 Recep 1440/3 Nisan 2019 Çarşamba günü Kenya’nın iki büyük kenti Nairobi ve Mombasa’da öğle namazından sonra gösteri düzenledi. Gösteride diğer konuşmacıların yanı sıra Hizb-ut Tahrir/Kenya Medya Temsilcisi Shabani Mwalimu da bir konuşma yaptı. Soylu İslam ümmetine tarihinin en karanlık olaylarından birini, 28 Recep 1342 / 3 Mart 1924’te Hilâfet'in yıkılışını hatırlattı.

•AMERİKA

Hilâfet'in yıkılışının acılı yıldönümünde ve bu vesile ile Hizb-ut Tahrir'in Dünya çapında düzenlediği etkinlikler kapsamında Hizb-ut Tahrir/Amerika yıllık konferansını "Ailelerimizi Güçlendirmek, Geleceğimizi Güvenceye Almak" başlığı altında düzenledi.

 

 

SON HABERLER