27 Mayis 2018 - 12 Ramazan 1439
‘Hilafet ve Eğitim: Altın Çağın İhyası’ Kampanyası Sona Erdi
2017-03-16 13:19:05 | Köklü Değişim Medya Kadın Kolları | ‘Hilafet ve Eğitim: Altın Çağın İhyası’ Kampanyası Sona Erdi
Hizb-ut Tahrir Merkezi Medya Kadın Kolları tarafından düzenlenen Uluslararası Kampanyası ve Konferansı başarı ile gerçekleştirildi.

Köklü Değişim Medya

Hizb-ut Tahrir/Merkezi Medya Bürosu Kadın Kolları, 16 Şubat’ta “Hilafet ve Eğitim: Altın Çağın İhyası” başlıklı önemli bir küresel kampanya başlattı. Kampanya, 11 Mart’ta Endonezya’nın başkenti Jakarta’da düzenlenen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden konuşmacıların katılacağı Uluslararası Kadınlar Konferansı ile son buldu.

Kampanya, 3 aşamada gerçekleştirildi.

Birinci aşamada: Öğretmen ve öğretim görevlilerin dilinden ve yapılmış olan araştırmalar ile dünyadaki eğitim sistemi ve müfredatlardaki sıkıntılar aktarıldı.

İkinci aşamada: Öğrencilerin okullarda ve eğitim sürecinde yaşadığı hayal kırıklıkları ve dünya üzerindeki okullarla ilgili problemlere değinildi.

Üçüncü aşamada ise, bu problemlerin Hilafet’in uygulandığı Osmanlı Devleti’nde “İslam’ın tedris usülü” ile geçmişte nasıl çözüldüğüne ve şuanda da bu eğitim sistemi uygulanırsa sorunların düzeleceğinden bahsedildi.

8 Mart’ta bir basın toplantısının gerçekleştirildiği kampanyaya, dünya çapında ilgi oldukça fazla idi. Basın toplantısına; Rakyat Merdeka, Berita 360com, Semesta News, Panji, Rakyat Merdeka, MirajİslamicNews.Com ve Kantor Berita Antara'nın temsilcileri gibi yerel ve ulusal medyada çalışan birçok gazeteci katılım gösterdi.

11 Mart’ta Filistin, Endonezya, İngiltere, Türkiye, Ürdün, Malezya, Tunus ve Hollanda’dan kadın konuşmacıların katılımı ile düzenlenen konferansla kampanya sonlandırıldı.

Konferans konuşmacıları ve konu başlıkları:

Endonezya - Fika Komera (Güneydoğu Asya’da aktivist, eğitmen, yazar ve araştırmacı, Maritime Geography’de doktora yapıyor) “Eğitimin Gerçek Amacı Nedir?”

Filistin - Umm Ubaydah “İslam Dünyası’nda Yaşanan Eğitim Krizinin Nedenleri”

İngiltere - Dr. Nazreen Nawaz (Hizb-ut Tahrir Merkezi Medya Ofisi Kadın Kolları Müdiresi) “Hilafet’te Eğitimin Vizyonu: Altın Bir Nesli ve Medeniyeti İhya Etmek”

Endonezya - Nidaa Saadah (East Java Üniversitesi'nde öğretim üyesi, Yazar) “Hilafet’te Dünya Standartlarında Yükseköğretimin Oluşturulması”

Türkiye - Zehra Malik (Uluslararası Ticaret Bölümü ve Hukuk okudu. Yazar) “İslami Yönetimde Kız ve Kadınların Eğitimine Verilen Önem”

Ürdün - Nessrine Boudhafri “İslam’da Okul Öncesi Eğitimi”

Malezya - Dr. Aslam Diyana Selama (Diş Hekimi) “Mütefekkir ve Üretici Personelin Ayrılmasını Sağlayan Eğitimin Kalitesi”

Tunus - Shadia As-Sayadi (Al Zeytun Üniversitesi'nden mezun, Arapça Öğretmeni)

Hollanda - Yasmin Malik (Gelişim Psikoloğu Uzmanı, Eğitmen) “Hilafet’in Yokluğunda İslami Eğitim İçin Rehberlik”

Küçük, büyük genç kızların omuzlarında taşıdığı tevhid bayrağı ile gerçekleşen geçit töreni Gedung Prajurit’i (konferans salonu) coşturdu…

Program, Hizb-ut Tahrir Kadın Kolları Merkezi Medya Ofisi Müdiresi Dr. Nazreen Nawaz'ın sözleriyle son buldu. Nawaz, İslam Ümmeti’ne şöyle seslendi: “İslam Dünyası ve eğitim sistemi Batılı sömürgeciler tarafından uzun bir süredir zincirlenmiş durumda. Kapitalizm Batı’nın küfür değerlerini yaymak için eğitim sistemini bir araç olarak kullanıyor, sömürgeciliğe son verip Hilafet'in yeniden ikamesinin zamanı geldi. Hizb-ut Tahrir Ümmet'in tüm kesimlerini Peygamber'in mirasının yeniden kurulmasına yardım etmeye davet ediyor. Dünya hayatında böyle fırsat elimize sadece bir kez geçer. Allah’ın övgüsüne mazhar olabilmek için yeniden Hilafet'i ikame etmeliyiz. Altın nesli yeniden ancak Hilafet oluşturabilir.

Hilafet&Eğitim Kampanyasında yayınlanan videolardan bazıları:

Hilafet&Eğitim Lansman Videosu:

Giriş videosu:

Hilafet & Eğitim: Altın Çağın İhyası - Hilafetin eğitim sisteminin ihtişamına dair geçmiş şanlı günlerinden bir örnek:

Bilginin Damarını Tıkamak Üreticiliği Katlediyor ve Kaybetmeye:

Eğitim-Öğretime dair:

Türkiye’deki Eğitim Sisteminin Gerçekleri:

#Khilafah_Education #Hilafet_Eğitim

Kampanya hakkında daha geniş bilgi edinmek için bakınız:

Konferans videosunun tamamı:

<iframe width="650" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/yO6jgZbBwbk" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Women&Shariah (İngilizce)

Köklü Değişim Kadın Kolları (Türkçe)


Yorumlar

SON HABERLER