loader
HATAY YAYLADAĞI CEZAEVİNDE TUTUKLULARA “ESED’İN FOTOĞRAFI ÖPTÜRÜLÜYOR” İDDİASI

HATAY YAYLADAĞI CEZAEVİNDE TUTUKLULARA “ESED’İN FOTOĞRAFI ÖPTÜRÜLÜYOR” İDDİASI

Köklü Değişim Medya

Hatay Yayladağı Cezaevinde tutuklulara Esed’in fotoğrafının öptürüldüğü, dayak vb. şekilde işkencelerin yapıldığı iddia edildi.

Avukat Mustafa Kocamanbaş’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla gündeme gelen hadise dikkatleri Hatay’a yöneltti. Kocamanbaş, müvekkilinden öğrendiği fotoğraf öptürme hadisesini Twitter hesabından şu sözlerle paylaştı:

Hatay Yayladağı cezaevinde özellikle Suriyeden gelmesi sebebi ile tutuklanan kişilere Beşar Esad'ın resmi öptürülerek"aslan bu aslan" şeklinde manevi işkence yapıldığını müvekkilimle yapmış olduğum görüşmede öğrenmiş bulunmaktayım. Kamuoyuna duyurulur. @abdulhamitgul @RTErdogan

— AvMustafa KOCAMANBAŞ (@av_kocamanbas) 10 Temmuz 2019

 

İddialar hakkında bilgi almak üzere kendisine ulaştığımız Avukat Mustafa Kocamanbaş, Hatay Yayladağı cezaevinde daha önce de birçok kez dayak vb. çeşitli işkence hadiselerinin yaşandığını, ayrıca Esed’in fotoğrafının yanı sıra Türk bayrağının da öptürüldüğünü söyledi. Esed’in fotoğrafının özellikle Suriyeli şahıslara öptürüldüğünü ve bazı gardiyanların Esed hakkında “Suriye Aslanı” şeklinde övgü ifadeleri kullandıklarını da müvekkilinden öğrendiğini ifade etti. Kocamanbaş, “Özellikle Suriye’den gelen tutuklulara yönelik yapılan bu ve benzeri maddi/manevi işkenceler kabul edilemez. Yetkililer, Adalet Bakanlığı iddiaları araştırmalı ve sorumlular hakkında gerekli cezai işlemleri bir an evvel yapmalıdır.” dedi.

Avukat Kocamanbaş’ın sosyal medya hesabından attığı tweet’e gelen kimi cevaplar da Hatay cezaevindeki durumun çok daha vahim boyutlarda olduğunu ortaya koydu:

SON HABERLER