loader
ESED 'VARİL' BOMBASIYLA SALDIRILARINI SÜRDÜRÜYOR

ESED 'VARİL' BOMBASIYLA SALDIRILARINI SÜRDÜRÜYOR

Köklü Değişim Medya

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Beşşar Esed’in Suriye'de bu yılın Ocak-Ekim döneminde en az 5 bin 318 varil bombası attığını duyurdu.

SNHR'nin raporunda, rejim güçlerinin bu yılın geride kalan 10 ayında en az 5 bin 318 varil bombası attığı belirtildi.

Raporda, rejimin Ocakta en az 634, Şubatta 502, Martta 495, Nisanda 938, Mayıs’ta 412, Haziranda bin 271, Temmuz’da 224, Ağustosta 92, Eylülde 216 varil bombası kullandığı açıklandı.

Rejimin varil bombalarını sistematik ve yaygın olarak kullandığı vurgulanan raporda, rejimin binlerce masum sivilin öldürülmesiyle insanlığa karşı suç işlediği değerlendirmesi yapıldı.

Raporda Esed rejimine silah ambargosu uygulanması gerektiğine işaret ederek, para ve silah desteği sağlayan kişi ve kurumların da yargılanması çağrısı yapıldı.

Suriye devriminin başından itibaren Esed’i destekleyen Kafir ABD ve İran başta olmak üzere Katil Rusya ve onunla işbirliği içerisinde olan Türkiye, atılan kimyasal gazlar ve uçaklarla bombalanarak öldürülenlerden sorumludurlar.

Maliyeti 50 Dolar, Etkisi Büyük

Esed rejimi, düşük maliyet ve büyük yıkım etkisi nedeniyle varil bombalarını tercih ediyor. Bu bombalarla çoğunlukla sivil alanları hedef alan rejim, en yüksek can kaybının ortaya çıkmasını hedefliyor. İçine doldurulan patlayıcı miktarına göre varil, 50-200 metrelik alanda tahribata neden oluyor.

SON HABERLER