loader
ESED ÜRDÜN SINIRINI KONTROL ALTINA ALDI

ESED ÜRDÜN SINIRINI KONTROL ALTINA ALDI

Köklü Değişim Medya

Esed rejimi ve yabancı Şii milisler Suriye'nin güneyindeki Ürdün sınırı bölgesinin tamamını kontrol altına aldı.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, rejim güçleri ve yabancı Şii milisler başkent Şam kırsalındaki bölgede bulunan Ürdün sınırının tamamını kısa bir süre önce kontrol altına aldı.

Esed rejimine bağlı güçlerin Ürdün sınır bölgesinin tamamını kontrol altına almasıyla bölgedeki muhalif gruplar yaklaşık 6 bin 500 kilometrekarelik bir alanı kaybettiler.

"Çatışmasızlık Bölgeleri Rejimin Önünü Açtı"

Suriye konusunda uzman birçok kişi, Astana görüşmeleri ile sağlanan "çatışmasızlık bölgelerinin" Suriye iç savaşında büyük oranda rejimin önünü açtığı görüşünde.

ABD’nin öncülük ettiği Rusya, Türkiye ve İran’ın üçlü mekanizma olarak yürüttüğü Astana toplantılarında kalınan karar sonrası Suriye’de "çatışmasız bölgeler" ilan edildi. Kararın ardından rejim güçleri başta Humus ve Deyr ez Zor bölgesi olmak üzere ülkede büyük ilerleme sağladı.

Rusya ve Türkiye'nin birlikte hareket ettiği Suriye’de, uygulamaya konulan “Çatışmasız Bölgeler” projesinin hedefi, Halep'te olduğu gibi muhalifleri etkisiz hale getirerek İdlib’in düşmesini sağlamak, ardından bölgeyi laik Esed rejimine teslim etmek. 

SON HABERLER