loader
ERDOĞAN: “14-15 ASIR ÖNCESİ HÜKÜMLERİ KALKIP DA BUGÜN UYGULAYAMAZSINIZ”

ERDOĞAN: “14-15 ASIR ÖNCESİ HÜKÜMLERİ KALKIP DA BUGÜN UYGULAYAMAZSINIZ”

Köklü Değişim Medya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz İslam’ı 14-15 asır öncesi hükümleri kalkıp da bugün uygulayamazsınız. Böyle bir şey yok. Onun için de bugün İslam’ın uygulanması, yer, zaman, koşullar her şeyiyle o da değişiyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde Dünya Kadınlar Günü Programı’nda konuştu.

Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Son günlerde bakıyorsunuz. Din adamı olarak ortaya çıkıp da ne yazık ki kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup, dinimizde yeri olmayan bazı kendine göre içtihatta bulunan kişiler çıkıyor ortaya.

Anlamak mümkün değil. Yani bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada zamanda yaşıyorlar.

Çünkü İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam’ın hükümlerinin güncellenmesi vardır.

Siz İslam’ı 14-15 asır öncesi hükümleri kalkıp da bugün uygulayamazsınız. Böyle bir şey yok. Onun için de bugün İslam’ın uygulanması yer zaman koşullar her şeyiyle o da değişiyor.

İslam’ın güzelliği burada zaten. Şimdi birçok hocaefendi beni tefe koyup çalacak. Rabbim bizi tefe koymasın."

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinin aksine İslam Kıyamet gününe kadar değişmeyecek tek dindir. Ve bütün zamanlara hükmedecek özelliğe - güce sahiptir.  Allah Subhanehu ve Teala’nın indirmiş olduğu son ilâhî kitap, Kur’andır. On dört asırdan beri insanlığın bütün ihtiyaçlarına cevap vermiş, kıyamete kadar gelecek olan insanların ihtiyaçlarına da cevap verecek niteliktedir.

Dinin reforme edilmesini iddia edenler, din ile siyasetin birbirinden ayrılmasını savunan batılı laik-seküler görüşte olmalarından dolayıdır. Batılı seküler düşünce Hristiyanlıkta olduğu gibi İslam dini ile yönetim işlerini ayırması gerektiğini öne sürerken, İslam’da, 1.300 yıl boyunca devlet ve din işlerini birbirinden ayırma sözkonusu olmamış, Hilafet yönetimi altında Halifeler tarafından tek elden yürütülmüştür. 

SON HABERLER