loader
 DENİZ YÜCEL TAHLİYE OLDU ANCAK 28 ŞUBAT MAĞDURLARI HÂLÂ CEZAEVİNDE

DENİZ YÜCEL TAHLİYE OLDU ANCAK 28 ŞUBAT MAĞDURLARI HÂLÂ CEZAEVİNDE

Köklü Değişim Medya

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, gazeteci Deniz Yücel'in tahliyesine ilişkin sürecin hızlandırılmasına desteklerinden ötürü Türk hükümetine teşekkür etti. Gabriel, "Bugün hepimiz için güzel bir gün!" dedi.

Bir yılı aşkın süredir cezaevinde bulunan Die Welt muhabiri Deniz Yücel tutuksuz yargılanmak üzere tahliye ediliyor. Tahliye kararı hakkında açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, "Türk hükümetine sürecin hızlandırılması konusundaki desteklerinden ötürü teşekkür ediyorum" dedi.

Türk hükümet yetkilileri ile Yücel'in serbest kalması konusunda çok sayıda bire bir görüşmeler yürüttüğünü belirten Gabriel, iki kez de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya geldiğini söyledi.

Merkel'e de Teşekkür Etti

Alman bakan, özellikle mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'na da teşekkürlerini iletti. Gabriel, "bu zor konuda Dışişleri Bakanlığı'na duyduğu güvenden ötürü" Almanya Başbakanı Angela Merkel'e de teşekkür etti.

"Bugün hepimiz için güzel bir gün!" diyen Gabriel, Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı açıklamada, Yücel’in "çok yakında" Türkiye’den ayrılabileceğini söyledi.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas da Yücel'in serbest kalmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi. Bakan, "Bu muhteşem bir haber" dedi. Maas, "Deniz Yücel'in hapishanede geçirdiği her gün çok fazlaydı" dedi. Maas, Türkiye'de "haksız yere" tutuklu olan Alman vatandaşlarının serbest kalması için de ellerinden gelen her şeyi yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Erdoğan, "Ben Bu Makamda Olduğum Sürece Asla" Demişti

Erdoğan 2017’de elimizde görüntüler var. Bu tam bir ajan, terörist! demişti. Deniz Yücel'in iadesi için Erdoğan, "ben bu makamda olduğum sürece asla" diye açıklamada bulunmuştu.

Başbakan Binali Yıldırım'ın Almanya ziyaretinin üzerinden 24 saat bile geçmeden serbest bırakılan Deniz Yücel ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmişteki sert sözleri akılları karıştırdı.

Türkiye ile Almanya arasında uzun zamandır gerginlik konusu olan Die Welt muhabiri Deniz Yücel'in, Başbakan Binali Yıldırım'ın Almanya ziyaretinin üzerinden 24 saat bile geçmeden serbest bırakılması, Yargı Bağımsızlığı noktasındaki tartışmaları alevlendirirken, Yücel ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmişte sarfettiği sözler akıllarda soru işaretlerine sebep oldu.

Deniz Yücel'i PKK ve RedHack grubuyla ilişkileri nedeniyle "PKK'lı Alman Ajanı" diye nitelendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'nın tahliye edilmesine yönelik ısrarları üzerine, gazetecilerin, Yücel'in iade ya da tahliye edilip edilmeyeceği sorusuna, "Hiçbir surette olmayacak, ben bu makamda olduğum sürece asla. Onlar ne tür muamele yaparlarsa aynı muameleyi bizden görecekler. Onlardan herhangi birisi bizim elimize düşerse, aynı muameleyi görürler" ifadelerini kullanmıştı.

Deniz Yücel'in tutukluluk konusu, Yıldırım ve Merkel görüşmesinde gündeme gelirken, Yıldırım'ın "Türk yargısının bağımsız olduğu" yönündeki vurgusunun üzerinden 24 saat bile geçmeden tahliye edilmesi Yargı Bağımsızlığı tartışmalarını da alevlendirdi.

28Şubat Mağdurları Hala Cezaevinde

#28Şubat ve Hizb-ut Tahrir yargılamalarında mağdur olan Müslümanlar için harekete geçmeyen hükümet, Alman liderlerin tahliye talep etmesine karşılık verdi ve terörist olarak suçlanan Deniz Yücel, serbest bırakıldı.

SON HABERLER