loader
ÇİN, SİSTEMATİK ZULMÜNÜ İTİRAF ETTİ

ÇİN, SİSTEMATİK ZULMÜNÜ İTİRAF ETTİ

Köklü Değişim Medya

Müslüman Uygur Türklerine yönelik akla gelmeyecek zulümlere imza atan Çin hükümeti, İslam'ı 'Çinlileştirmeyi' amaçlayan bir tasarıyı yasalaştırdı. Türkiye’de Müslümanlara uygulunan sistematik zulüm karartılmaya hatta kimi kalemşörlerce iftiraya maruz kalsa da, Çin hükümeti İslam’ı, Sosyalizm ile uyumlu hale getirmeyi öngören yasayı kabul ederek zulmünü itiraf etmiş oldu.

8 İslami Kurum Çin Zulmüne Payanda Oldu

Çin hükümeti Müslümanları yakından ilgilendiren bir adım attı. Ülkede 8 İslami kurumun temsilcilerinin de katıldığı toplantıda 'Çin rejimine uygun bir İslam versiyonu' projesini içeren 5 yıllık plan kabul edildi. Global Times gazetesine konuşan bir Çinli yetkili söz konusu planın sadece İslam diniyle sınırlı olmadığını söyledi.

Çin basınına göre söz konusu toplantıda kabul edilen plan İslam dinini 'Çinlileştirmeyi' ve böylece ülkedeki dinleri kontrol altında tutmayı kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bazı Çinli hükümet yetkilileri daha önce basına verdikleri demeçlerinde dinin iyileştirilmesi gereken akli bir hastalık olduğunu dile getirmişti.

Çin'de özellikle Uygurların yoğun olduğu Doğu Türkistan'da Müslümanlara yönelik baskılar son yıllarda arttı.

Dünya Uygur Kongresi Başkanı İsa Dolkun, Çin'in sonradan varlığını kabul ettiği 'toplama kamplarına' aldığı Müslümanların sayısının 3 milyona dayandığını söylemişti.

SON HABERLER