loader
ÇİN, SURİYE SAVAŞINDA AKTİF GÖREV ALACAĞINI AÇIKLADI

ÇİN, SURİYE SAVAŞINDA AKTİF GÖREV ALACAĞINI AÇIKLADI

Köklü Değişim Medya

Suriye’de 2011 yılından bu yana devam eden savaşı uzaktan takip etmeyi tercih eden Çin, bundan sonraki süreçte aktif katılım göstereceğini ilan etti.

Şam’da görevli Büyükelçisi ŞiTsanzin, Çin’in Suriye sürecine aktif katılım zamanı geldiğini ilan ederek, “Suriye’deki yıkıcı ihtilaflar ardından Çin’in bu ülkenin geleceğinde daha aktif rol oynamasının zamanı geldiğini düşünüyoruz.

Yaklaşık sekiz yıldır ABD, Rusya, İran ve Esed Rejiminin yoğun bombardımanı ile yerle bir edilen Suriye’de, bundan sonraki süreçte Çin yönetimi de aktif görev almaya talip oldu.

BüyükelçiŞiTsanzin,Suriye’nin yeniden inşa edilmesinde bu ülkenin yasal yönetimiyle işbirliği yaparak her geçen gün daha ciddi katkıda bulunacağımızı düşünüyorum” dedi.

Suriye ihtilafında uluslararası alanda Rusya ile birlikte hareket eden Çin, diğer taraftan ABD'nin tepkisini çekmemeye çalışıyor. BM Güvenlik Konseyinde Suriye ile ilgili 7 kritik oylamada Çin Halk Cumhuriyeti genelde çekimser oy kullanarak Rusya-ABD hesaplaşması dışında kalmayı tercih etmişti. Üç süper güç arasında Suriye’ye herhangi görünüm altında asker göndermeyen tek ülke Çin olmuştu.

SON HABERLER