loader
ÇAVUŞOĞLU: “MENBİÇ’İ ABD İLE BİRLİKTE İSTİKRARA KAVUŞTURACAĞIZ

ÇAVUŞOĞLU: “MENBİÇ’İ ABD İLE BİRLİKTE İSTİKRARA KAVUŞTURACAĞIZ"

Köklü Değişim Medya

Türkiye, verdiği sözü tutmamakla sabıkalı, PYD/PKK’ya beş bin tır silah yardımında bulunan ABD ile yeni Menbiç macerasına yelken açıyor.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Menbiç'ten YPG çıkartılırken, ABD bu verdikleri silahları bunlardan geri alacak ve daha sonra buraları biz birlikte istikrara kavuşturacağız. Devriye görevini, yeni güvenlik birimleri oluşuncaya kadar Türkiye ve ABD yapacak." dedi.

Türkiye İle Abd Arasında Mutabık Kalınan "Menbiç Yol Haritası"

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasında mutabık kalınan "Menbiç yol haritası" kapsamında kendisine yöneltilen, "ABD, YPG/PYD'den verdikleri silahları geri alacaklarına dair bir taahhütte bulundu mu?" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Elbette. Bu yol haritasına göre Menbiç'ten YPG'liler çekilecek ve çekilirken de silahlarını alacaklar. Bu yöntem, bu yol haritası diğer şehirlerde de uygulandığı zaman buralardan YPG'lileri çıkarırken ABD bu silahları geri alabilir. Bize verdikleri sözlerden bir tanesi de 'seri numaraları aldık, bunları geri alacağız' yönündeydi. Almaları gerekiyor. Ama Menbiç'ten YPG çıkartılırken ABD, bu verdikleri silahları bunlardan geri alacak ve daha sonra buraları biz birlikte istikrara kavuşturacağız. Devriye görevini, yeni güvenlik birimleri oluşuncaya kadar Türkiye ve ABD yapacak. Bizim askerlerimiz yapacak."

Çavuşoğlu, yol haritasının güvene dayalı, başarılı bir şekilde uygulanması halinde Türkiye- ABD ilişkilerin normalleşmesi için önemli bir adım olabileceğini vurguladı.

SON HABERLER