27 Mayis 2018 - 12 Ramazan 1439
Çavuşoğlu: İncirlik Üssü'nün Kapatılması Gündemimizde Yok
2017-01-06 10:23:05 | Ajanslar | Çavuşoğlu: İncirlik Üssü'nün Kapatılması Gündemimizde Yok
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "İncirlik Üssü'nün kapatılması gündemimizde yok ama DAEŞ karşıtı Koalisyon hava desteği vermiyor " dedi.

Köklü Değişim Medya

Resmi temaslarda bulunmak üzere ABD'nin New York kentine gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

Çavuşoğlu, "İncirlik Üssü'nün kapatılması gündemimizde yok ama DAEŞ karşıtı Koalisyon hava desteği vermiyor" dedi. Çavuşoğlu şöyle konuştu:

Şu anda İncirlik Üssü'nün kapatılması gündemde değil ama özellikle DAEŞ için gelen ülkeler bu desteği vermeyecekse burada kalmasının bir anlamı da yok. Halkımız bana göre haklı.

Halkımızın ferasetine biz her zaman inanıyoruz. Sağduyulu bir şekilde sorguluyor; 'Biz burada şehit veriyoruz. Niye destek vermiyorsun? Niye geldin, niye destek vermiyorsun?' Bu son derece haklı bir soru.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi'nde 1 Ocak'ta göreve başlayan yeni BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüştü.

Görüşme öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Suriye'de ateşkesin rejim yanlısı farklı gruplar tarafından ihlal edildiğini söyledi. Çavuşoğlu, Kazakistan'ın başkenti Astana'da ve sonrasında Cenevre'de yapılması planlanan görüşmeler ve siyasi sürecin başlayabilmesi için Suriye genelinde ateşkesin devamlılığının sağlanması gerektiğini ifade etti.

Ateşkese DAEŞ ve el-Nusra gibi terör örgütlerinin dahil olmadığını belirten Çavuşoğlu, rejim ve muhaliflerin imzaladıkları ateşkes anlaşmasına saygı duyması gerektiğini vurguladı.

Ateşkes İhlallerine Karşı Ne Gibi Yaptırımların Alınacağının Sorulması Üzerine Çavuşoğlu, Şunları Kaydetti:

"Bu konu üzerine çalışıyoruz. Ateşkesi izlemek üzere Ankara ve Moskova'da iki merkez kuruldu. Moskova'yı ateşkes ihlalleri konusunda bilgilendiriyoruz. Ateşkesi ihlal edenlere karşı yaptırım uygulanmalı, yoksa kontrol edemez ve Astana ve Cenevre'deki siyasi süreci başlatamazsınız.

Ne tür yaptırımlar uygulanabilir üzerinde çalışıyoruz. Belki BM yada Güvenlik Konseyi ateşkes ihlalleri konusunda bir şey yapabilir, Güvenlik Konseyinde ateşkes ihlalleri konusunda yeni bir karar alınabilir."Yorumlar

SON HABERLER