27 Mayis 2018 - 12 Ramazan 1439
Başkanlık ‘Sınırda’ Başladı
2017-01-10 11:10:06 | El-Cezire Türk | Başkanlık ‘Sınırda’ Başladı
Başkanlık sistemine ilişkin Anayasa değişiklik paketinin maddelerine geçilmesi için yapılan oylama 338 oyla kabul edildi.

Köklü Değişim Medya

TBMM'de 18 maddelik Anayasa değişikliği için görüşmeler başladı. Anayasa değişiklik teklifinin geneli üzerinde yapılan görüşmelerde partiler tek tek söz aldı. Ardından başkanlık sistemine ilişkin Anayasa değişiklik paketinin maddelerine geçilmesi için oylama yapıldı.

Oylamaya 480 milletvekili katıldı. 338 milletvekili evet oyu kullanırken, 134 milletvekili hayır oyu kullandı. Evet oyu, gerekli olan salt çoğunluğun hayli üstünde olsa da maddeler için gerekli olan 330'a çok yakın.

El-Cezire’ye açıklama yapan MHP Lideri Devlet Bahçeli "Meclis maddelere geçilmesini kabul etmiş oldu. Bakalım önümüzü göreceğiz" dedi.

AK Parti kulislerinde ise sonuç normal karşılandı. AK Parti ve MHP'den birer milletvekilinin oylamaya katılmaması göz önüne alınarak bu sonucun "Aslında 340 milletvekiline tekabül ettiği" yorumu yapıldı. İktidar partisi milletvekilleri 5 çekimser oyun MHP'den geldiğini düşünüyor.

Evet cephesinde fire, beklenenden fazla oldu. Bu firenin hangi partiden olduğu, önümüzdeki günlerde tartışma konusu olacak.

HDP milletvekilleri bu ilk oylamaya katılmadı.


Yorumlar

SON HABERLER