27 Mayis 2018 - 12 Ramazan 1439
Amerikancı Sistemin Zaferine Trump'tan Tebrik
2017-04-18 12:01:48 | Ajanslar - Köklü Değişim Medya | Amerikancı Sistemin Zaferine Trump'tan Tebrik
Amerikancı Başkanlık modelinin zaferi dolayısıyla ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayarak, referandum sonucu nedeniyle tebrik etti.

Köklü Değişim Medya

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında telefon görüşmesi gerçekleşti.

Trump, Erdoğan'ı 16 Nisan'daki referandumda elde ettiği sonuçtan dolayı tebrik etti.

Suriye'deki son gelişmelerin ele alındığı görüşmede, 4 Nisan'da kimyasal silahla yapıldığı ileri sürülen saldırının ardından ABD'nin füze saldırısına da değinildi.

ABD Başkanı Trump, bu hususta ülkesine verdiği destekten dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nin açıklamasına göre, iki lider, "Beşar Esad'ın yaptığı eylemlerden sorumlu tutulması gerektiği" konusunda mutabık kaldı.

IŞİD'e karşı ortak mücadelenin de konuşulduğu görüşmede, "kendi amaçlarına ulaşmak için teröre başvuran tüm gruplara karşı işbirliğinin gerekliliği" konuşuldu.

‘Evet’çi Amerikancı sistemin zaferi Türkiye’de ilan edilirken, ‘Hayır’cı İngilizci sistemin etkisi altında kalan Avrupa’dan “diktatörlük” kaygı ve eleştirileri yükselmesi dikkatlerden kaçmıyor. Amerikan nüfuz alanına giren İslam coğrafyasındaki bazı devlet, kurum ve şahıslardan da Türkiye’ye, bilhassa Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik mesajları geldi: Azerbaycan, Pakistan, Hamas, İhvan, Cibuti...


Yorumlar

SON HABERLER