loader
ABD’DE KRİTİK ARA SEÇİM BAŞLADI

ABD’DE KRİTİK ARA SEÇİM BAŞLADI

Köklü Değişim Medya

Başkan Trump'ın politikaları açısından referandum niteliğindeki kongre üyelerinin yenileneceği ara seçimlerde, muhalefetteki Demokratların Temsilciler Meclisi'nde üstünlüğü ele geçirmesi Trump’ın işini zorlaştıracak.Trump, seçimlerin yaklaşması ile mültecilere karşı söylemlerini sertleştirerek milliyetçilerin, Papaz Brunson operasyonuyla da tutucu Hristiyanların oylarını almayı hedefliyor.

Yaklaşık iki yıldır Türkiye’de cezaevinde bulunan Papaz Brunson’ın ABD ara seçimleri yaklaşırken hatırlanması tesadüf değil. Büyük bir yaygara koparılarak iadesi istenen Brunson’ın aslında Trump’ın umrunda olmadığı, seçimler için kullanılacak bir malzeme olduğu düşüncesi kamuoyunda hakim. Hatırlanacağı üzere Papaz Brunson, Trump tarafından Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te ağırlanmış ve bu karşılama canlı yayınla şova dönüştürülmüştü.

ABD'de milyonlarca seçmen, her başkanlık döneminin ortasında Amerikan Kongresi'ni oluşturan Temsilciler Meclisi ile Senato üyelerinin yenilendiği ara seçimler için sandık başına gidiyor. Başkan Donald Trump'ın mensubu olduğu Cumhuriyetçi Parti her iki kanattaki çoğunluğunu korumak, Demokrat Parti ise en azından birinde çoğunluğu ele geçirmeyi hedefliyor.

Ülkenin siyasi olarak kutuplaştığı bir ortamda gerçekleşen seçimlerde son açıklanan verilere göre 30 milyon kişi, erken oy verme işleminin geçerli olduğu eyaletlerde ve posta yoluyla oyunu kullandı. Bu toplam oyun yaklaşık yüzde 40'ını oluşturuyor.

Seçim Senaryoları

Yapılan anketlere göre Temsilciler Meclisi'ndeki 435 üyenin tamamının değişeceği seçimlerde Demokratlar şimdilik önde gözüküyor. Toplam 100 sandalyeli Senato'da ise 35 sandalye yenilenecek. Kamuoyu yoklamaları Senato'da Cumhuriyetçilerin bu seçimlerde de üstünlüklerini korumaya yakın olduğunu gösteriyor.

Senato'da Cumhuriyetçilerin üstünlüklerini koruması, ABD Yüksek Mahkemesi'ne yeni yargıçların seçilmesi gibi önemli atamalarda Cumhuriyetçilerin sözünün ağır basmasını sağlayacak önemli bir faktör.

Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğun Demokrat Parti'nin eline geçmesi ise Trump yönetimi hakkında soruşturma başlatma ve Başkan'ın çıkarmak istediği yasaları durdurmak için dengelerin değişmesine neden olabilir. Trump, Demokrat Parti'nin çoğunluğu ele geçirmesi halinde özellikle 2016'daki seçim kampanyası ile Rusya arasındaki bağlantıyı mercek altına alan soruşturmanın genişletilmesinden kaygı duyuyor.

Cumhuriyetçilerin her iki kanatta da çoğunluğu koruması halinde ise Trump'ın ülkede ve uluslararası toplumda tartışma yaratan politikalarının onaylandığı anlamına geleceği belirtiliyor. Dolayısıyla bir referandum niteliğindeki seçimler aynı zamanda, eğer aday olursa Trump'ın 2020'deki başkanlık seçimlerine de rahat girmesinin önünü açabilir. Ancak Reuters/Ipsos tarafından yapılan son ankete göre Amerikalıların yüzde 52'si Trump'ın politikalarını onaylamıyor.

Başkan Trump, Pazartesi Twitter'dan paylaştığı mesajda CNN'in yayınladığı anket sonuçlarını eleştirmiş, "Sindirme oyununa gelmeyin. Gidin ve oyunuzu kullanın. Unutmayın, şu anda muhtemelen ülkemizin tarihindeki en iyi ekonomiye (istihdam) sahibiz" ifadesini kullanmıştı.

Valilik Seçimleri de Yapılıyor

Kongre'deki seçimlerin dışında 36 eyalet için de valilik seçimleri yapılyor. Federal sisteme sahip olan ülkede son anketler Cumhuriyetçilerin 17, Demokratların ise 10 eyalette önde olduğunu gösteriyor. Dokuz eyalette ise valilik yarışı başa baş gidiyor. Ülkedeki 50 eyaletin 33'ünde Cumhuriyetçi vali şu an görevde.

SON HABERLER