loader
“ABD ESED’E YPG/PKK ÜZERİNDEN YARDIM EDİYOR”

“ABD ESED’E YPG/PKK ÜZERİNDEN YARDIM EDİYOR”

Köklü Değişim Medya

Çavuşoğlu, ABD’nin verdiği binlerce tır silahla güçlenen YPG/PKK’nın, temmuz ayında Esed  ile yapılan anlaşma doğrultusunda ittifakını geliştirdiğini ve İdlib’i muhaliflerden geri almak isteyen rejime destek gönderdiğini belirtti. Türkiye’nin İdlib’e yapılacak kanlı operasyonu öngören New York Times gazetesi editörünün yazısına katıldığını, asıl rahatsızlığın ise, ABD’nin bu operasyonu YPG/PKK ile yürütmesinden kaynaklandığı Çavuşoğlu’nun açıklamalarıyla beyan edilmiş oldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun, New York Times (NYT) gazetesi editörüne hitaben "Suriye'de beliren felaket" başlığıyla kaleme aldığı açık mektup yayımlandı.

Bakan Çavuşoğlu, NYT'de 9 Eylül'de yer alan "Suriye'de korkunç final beliriyor" başlıklı haberin, Suriye'de Beşşar Esad rejimi tarafından muhaliflerin güçlü olduğu son bölgeye kanlı bir operasyon yapıldığına dikkati çekmesi bakımından haklı olduğunu kaydetti.

Türkiye, ABD’nin İdlib Operasyonunda YPG/PKK İle Ortaklığından Rahatsız

Birleşmiş Milletler'den (BM) bir yetkilinin, bu operasyonun binlerce insana gidecek hiçbir yer bırakmayacağı ve "21. yüzyılın en büyük can kaybına yol açacağı" öngörüsünde bulunduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Ancak bu makale korkunç başka bir gelişmeyi atlıyor. Esed'in saldırılar yapan müttefikleri ABD tarafından destekleniyor. Son raporlar, Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütü YPG'nin, ABD'lilerin ödediği vergilerle alınan silah ve yardımları aldığını, bu örgütün Esed ile ittifakını geliştirdiğini ve temmuz ayında (Esed ve YPG/PKK arasında) yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Esed'in İdlib'i muhaliflerden geri almasına yardım etmek için destek gönderdiğini gösteriyor."

Esed İle YPG/PKK İttifakı Artıyor

Çavuşoğlu, Esad ile YPG/PKK arasındaki ittifakın, bu terör örgütünün öncülüğündeki SDG'nin yeniden kurulacak Suriye'de kendilerine bir yer bulmak için Esed rejimi ile yaptıkları görüşmelerden bu yana arttığına dikkati çekti.

"YPG, Türkiye'de 30 yıldan uzun süredir şiddet içeren bir terör kampanyası yürüten PKK'nın Suriye koludur" vurgusunu yapan Çavuşoğlu, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği'nin, PKK'yı terör örgütü ilan ettiğini anımsattı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mektubuna, "Türkiye sınırının birkaç kilometre ötesinde YPG kuvvetlerinin Suriye'de faaliyet göstermesinin savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğuna karar verme zamanı" ifadeleriyle son verdi.

SON HABERLER